belfitigitedavisi.gen.tr https://www.belfitigitedavisi.gen.tr Bel Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, belfitigitedavisi.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Wed, 22 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-kasik-agrisi-yaparmi.html Sat, 17 Nov 2018 11:18:02 +0000 Bel fıtığı kasık ağrısı yapar mı, bel fıtığı kasık ağrısı nedeni olabilir. Bel ağrısı, kasık ağrısı bazen üreme organlarından kaynaklanan nedenlerden, idrar yolları sorunlarından, bazen de sindirim ya d Bel fıtığı kasık ağrısı yapar mı, bel fıtığı kasık ağrısı nedeni olabilir. Bel ağrısı, kasık ağrısı bazen üreme organlarından kaynaklanan nedenlerden, idrar yolları sorunlarından, bazen de sindirim ya da iskelet sistemi sorunlarından olabilir. Bunun belirlenmesi için öncelikle ağrının başlama şekli, şiddeti, niteliği, nerede olduğu ve yayılımı değerlendirilmelidir. Bunun yanında aniden başlayan kasık ağrısı ile uzun bir süredir devam eden kasık ağrısı sebebi birbirinden farklı olur. Aniden başlayan kasık ağrısı nedenleri arasında, üreme organlarında ortaya çıkan iltihaplı hastalıklar, apandisit, sindirim sistemi sorunları, idrar yolları iltihapları, taş sorunları, kasık bağlarındaki yırtılma ve hasarlar, çeşitli enfeksiyonlar, bel fıtığı, kalça kireçlenmesi gibi sorunlardır.

Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yaparmı

Kasık ağrısı bel fıtığından olursa, hangi belirtileri verir

 • Bel ve bacaklardaki dayanılmaz ağrı, bu ağrılar bazen sadece belde ya da sadece bacaklarda olabilir.
 • Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme
 • Vücutta bir tarafa doğru eğilme olması, yürümede çarpıklık olması
 • Bacaklarda uyuşma olması
 • Güç kaybı olması
 • Bazen bacakta incelme olması halinde, hastanın bel fıtığı nedeniyle kasık ağrısı çektiği dikkate alınarak, gereken tetkikler yapılarak değerlendirilmesi gerekir.

Hastanın daha önce yakın bir dönemde MR çektirmesi halinde, bunun da doktor tarafından görülmesinde yarar vardır. Bel fıtığı teşhisi yapılırsa, bunun tedavisi için doktorun uygun gördüğü yöntemler tercih edilmelidir. Bu konuda çeşitli tedavi yolları vardır. Bunlardan hangisinden en fazla yarar görülecekse, bel fıtığı bu şekilde tedavi edilmelidir. Bu konuda deneyimli bir fizik tedavi uzmanından destek alınarak, başarılı bir şekilde bel fıtığı kasık ağrısı etkisinden kurtulmak mümkün olabilir.

]]>
Bel Fıtığı Kanal Daralması Ameliyatı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-kanal-daralmasi-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 13:42:06 +0000 Bel Fıtığı Kanal Daralması Ameliyatı, günümüzde halk arasında bel fıtığı rahatsızlığı ile karıştırılan hastalıktır. Kanal daralması olarak geçen ve halk arasında bel fıtığı ile karıştırılmakta olan kanal d Bel Fıtığı Kanal Daralması Ameliyatı, günümüzde halk arasında bel fıtığı rahatsızlığı ile karıştırılan hastalıktır. Kanal daralması olarak geçen ve halk arasında bel fıtığı ile karıştırılmakta olan kanal daralması özellikle 50'li yaşlardan sonraki süreçte cinsiyet ayırt etmeksizin birçok kişide görülmekte olan rahatsızlıktır. Genel olarak hastalığın başlangıç yaşı ileri yaşlarda olduğundan tedavi sürecinde ilaç tedavisi pek etki göstermediğinden genel olarak cerrahi müdahale yapılmaktadır. Kanal daralması rahatsızlığını kısaca açıklayacak olursak, başımızın alt kısımından kuyruk sokumu adı verilen bölgeye kadar omur ilik olarak adlandırılan kıkırdakların olduğu bölgede kemikler arasında daralma yani diğer adıyla bözüşmeler  meydana gelir. Kanal daralması tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat ilerleyen yaşlardaki birçok kişide ilaç tedavisi pek bir başarı sağlamamaktadır. Bundan dolayı, kanal daralmasına bağlı olarak bözüşen kemikler esnetilmeye çalışılır. Bu şekilde kanal daralmasına bağlı olarak sinir damarlarına yapılan baskı önlenmiş olur. Bir çok hastaların ileri yaşlarından dolayı yani yaş olarak ileri ve kemikleri ileri yaşlarından dolayı esnetilecek düzeyde değilse vida adı verilen platinler takılır. Kemiklerin sinir damarlarına baskıları önlenmektedir. Ayrıca bazı kanal daralması ameliyatında kanal daralmasına neden olan kemiklerin kayması sonucu kanal daralması gerçekleştiğinden kemikleri sabitlemek ve ilerleyen zamanlarda tekrardan kaymasının önlenmesi amacıyla vidalama tekniği kullanılmaktadır. Kanal daralması ameliyatı çok eskiye dayanan ameliyat türlerindedir. Eski zamanlarda bundan 15 sene öncesine kadar cerrahi müdahale de kanal daralmasına neden olan kemiklerin her iki kısım tarafı belden kesilerek esnetilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde teknolijinin gelişmesine paralel olarak gelişen tıbbi yöntem ile artık daralmaya neden olan kemiklerin yalnızca bir tarafı açılmakta buda maksimum 5 cm kadar belden bölge kestirilmekte ve mikro cerrahi tekniklerle her iki kısımdan gerdirme yapılmakta hatta vidalaması gerçekleşmektedir. 

Bel Fıtığı Kanal Daralması Ameliyatı
Bel Fıtığı Kanal Daralması Ameliyatı Sonrası Ve Riskleri; kanal daralmasına bağlı olarak gerçekleşen ameliyatlarda gelişen tıpla birlikte hastalar çok çabuk sürede taburcu olmakta ve eski yaşantılarına dönmeleri daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Mikro cerrahi tekniklerle daralmaya bağlı olan kemiğin yalnızca bir tarafından gerçekleştiğinden hasta maksimum iki üç gün kadar hastanede gözlem altında tutulmaktadır. İlk olarak hasta ameliyatdan 7-8 saat kadar sonra hasta yürütülmeye çalışılır. Periyodik bir şekilde hasta çok fazla yorulmasına müsade edilmeyecek bir şekilde bol bol yürümesi gerekmektedir. Hasta taburcu olduktan bir hafta on güne kadar istirahat etmelidir. Süreç sırasında sık sık kısa mesafeli yürütülmesi sağlanmalıdır. Risk olarak şu ana kadar pek ciddi risklere karşılaşmamaktadır. Kanal daralması ameliyatı, kalp rahatsızlıkları, şeker tansiyon gibi rahatsızlıkları olanlarda dahi hiçbir sakıncalar görülmemektedir. Fakat ameliyat öncesi önlem alınmak amacıyla doktorunuza bu hastalıklar var ise görüşmek sizin için faydalı olacaktır. Bunun dışında hiçbir riski olmayan bir ameliyattır. Ayrıca ileri yaşlarda olanlar için bazı fiziksel egzersizler hastalara yapılması konusunda gösterilir ve bu fiziki hareketleri hasta normal bir şekilde evlerinde yapabilirler. Amaliyat sonrası maksimum 3 hafta sonrasında eski yaşantınıza ve hiçbir sıkıntı olmadan devam edebilirsiniz.
]]>
Bel Fıtığı Yastığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-yastigi.html Sun, 18 Nov 2018 03:30:22 +0000 Bel fıtığı yastığı, İnsanların ağırlık kaldırması sebebi le ya da ters bir hareket neticesinde bel omurlarında bulunan kıkırdak kemiklerinin kaymasıyla birlikte oluşur. İşte bu durum hastanın rahatsı
Bel fıtığı yastığı, İnsanların ağırlık kaldırması sebebi le ya da ters bir hareket neticesinde bel omurlarında bulunan kıkırdak kemiklerinin kaymasıyla birlikte oluşur. İşte bu durum hastanın rahatsız edici şiddetli ağrılar çekmesine ve yaşamını olumsuz şekilde etkileyecektir. Belin şiddetli olarak ağrıması, birden bire karıncalanması ve iğne batma hissiyatı oluşmasına sebep olacaktır. Bel fıtığı belli bir zamanla kıkırdakların ayaklara doğru giden sinirlere baskı oluşturacağından bacaklarda da uyuşma hissedilecektir. Fıtık ilerlediğinde ise hastanın ayak baş parmaklarında his kaybı, bacaklarını hissetmeme gibi duyu kaybı oluşacaktır. Bu durumdaki hastanın tedavi edilmesi gerekir. Hastanın hekiminin uygun bulması halinde, ameliyattan önce fizik tedavi görmesi için fizik tedavi bölümüne yönlendirilmesi gerekir. Bu tedavinin sonucunda hekim fıtığın büyüklüğüne bakarak ameliyat yada farklı bir tedavi şekli önerir. Bel fıtığı tanısı konulan bir hasta, yatağının ortopedik olması için özen göstermelidir.
 Bel Fıtığı Yastığı
Bel fıtığı yastığı

Eğer çalıştığı işi masa başında çalışmasını gerektiriyorsa hasta sırtını yaslayabileceği sandalyeler için özel olarak üretilmiş bel fıtığı yastığı kullanması gerekir. Uzun sürecek yolculuklara çıkacak olan hastaların ya da devamlı oturan hastaların bel fıtığı yastığı kullanması gerekmektedir. Otururken belinize destek sağlayacağından artık çok daha rahat oturabilirsiniz. Bel fıtığı hastaların devamlı oturması ya da devamlı ayakta durmasıyla da çok şiddetli ağrıların duyulmasına neden olacaktır. Bu nedenle medikal'den alınabilecek bel fıtığı yastığı özel olarak üretilmiş olup, bel fıtığı hastalarının otururken bel kısmını tamamen kavrayıp boşluk kalmamasını sağlayacağından oturma sebebi ile oluşan bel fıtığı ağrılarını engelleyecektir. Oturmaktan ötürü oluşacak ağrıları azalttığı gibi, bel fıtığının daha fazla ilerlemesine de engel olacaktır.Alacağınız bel fıtığı yastığının kanserojen hiçbir madde içermemesi gerekmektedir. Bel fıtığında çok etkili olabilecek olan oturuş bozukluklarını da uygun bir şekilde düzeltmek gerekir.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-agrilar.html Sun, 18 Nov 2018 03:52:59 +0000 Bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrılar, bel cerrahisi hakkında bilgi veren  Doç.Dr Cahide Topsakal birçok hastanın bu hastalığı önemsemediğini belirtti. Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşmaktad Bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrılar, bel cerrahisi hakkında bilgi veren  Doç.Dr Cahide Topsakal birçok hastanın bu hastalığı önemsemediğini belirtti. Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşmaktadır. Bu bölge vücut ağırlığını en fazla taşıyan yerdir. Herhangi bir zorlamayla  koruyucu kısım yırtılır, çekirdek arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa buradan bacaklara giden sinirlere basarak sinirlerin çalışmasını engeller ve bacakta uyuşma, ağrı, kuvvetsizlik yapabilmektedir. Bu duruma bel fıtığı denilmektedir.

Peki, her bel fıtığına ameliyat şart mı

Birçok bel fıtığına ameliyat gerekmez, ancak hastanın bacağında kuvvetsizlik,uyuşma mevcut ise ameliyat şarttır. Başarısız bel cerrahisi çoğunlukla ameliyat sonrası şikayetlerin yeterli sürede geçmemesi uyuşmaların düzelmemesine  hatta bel kaymalarına kadar sebep olabilir. Başarısızlık oranı uzman ellerde yapıldığı takdirde %3-5 i geçmez. Başarız cerrahi yapılan hastaların birçoğunda bel fıtığı ameliyatı sırasında disk mesafesinin iyi temizlenmemesi sebebi ile nüks fıtıklar görmekteyiz. Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası AğrılarNüks fıtıklar fıtığın tekrar oluşması değil mevcutta kalan disk materyalinin derinlerden yüzeye çıkıp sinirlere tekrardan baskı yapmasıdır. Cerrahisi sabır ve beceri istediği için tecrübe sahibi cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası kilo alınmamalıdır,fazla kilonuz var ise vermeye çalışmalısınız. Yürüyüş mümkünse yüzme gibi sporlar yapılmalıdır. Ameliyat sonrası araç kullanıyorsanız 1 ay kadar kullanılmamalıdır. Masa başı bir işte çalışılıyorsa eğer destekli ortopedik sandalye kullanılmasında fayda vardır. Bunlara dikkat edilmediğinde bel fıtığı sonrası ağrılar kaçınılmaz olur.

]]>
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigina-ne-iyi-gelir.html Sun, 18 Nov 2018 20:06:41 +0000 Bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığı ileri aşamalarına geldiğinde cerrahi olarak ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılarak tedavi edilmelidir. Ancak başlangıç aşamasında ya da bel fıtığı olmamak içi Bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığı ileri aşamalarına geldiğinde cerrahi olarak ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılarak tedavi edilmelidir. Ancak başlangıç aşamasında ya da bel fıtığı olmamak için bazı tedbirlere başvurulabilir. Aslında bunlar sağlıklı yaşamın öngörüleri arasındadır. Bedeninize ne kadar iyi bakarsanız, o kadar sağlıklı yaşama şansına kavuşursunuz. İnsanları yaygın şekilde etkileyen bir rahatsızlık olan bel fıtığı, özellikle bel ve bacaklarda ağrıya neden olan, kişinin hareketlerini kısıtlayan, yürüme zorluğu çekilmesini sağlayan, bacaklarda uyuşukluğa neden olan ciddi bir sorundur. Hiç ihmal edilmeye gelmez. Bu nedenle gerek doktorunuza danışarak, gerekse bu konuda uzman kişilerle görüşerek bel fıtığına iyi gelecek uygulamaları yapmalısınız. Bu konuda yararı dokunabilecek şifalı bitkilerden faydalanmalısınız.

Günlük yaşamdaki değişimler

Bel fıtığı için öncelikle kişilerin otururken bile dik durmaya gayret etmesi, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınması, ağır yükleri taşırken çok dikkatli olması, ağırlığın iki kol arasında dengeli bir şekilde dağıtılması sağlanmalıdır. Burada amaç belinize binen baskının azaltılması, ağırlığın vücuda eşit şekilde dağıtılmasının sağlanmasıdır.

Bel fıtığına egzersiz yapmak

Bel fıtığı için bazı egzersizler yapılabilir. Ancak bu konuda doktorunuza danışmalı, yapacağınız egzersizleri buna göre yapmanız gerekir. İyi gelecek diye her duyduğunuz egzersizi uygulamaya çalışmayın. Egzersizleri yapma zamanınız, nasıl yaptığınız, kendinize ayırdığınız dinlenme zamanınız çok önemlidir. Bu egzersizlerin mutlaka sert zeminde, temiz havanın olduğu bi ortamda yapılası gerekir. Bunlara dikkat ederseniz bel fıtığının ilerlemesine engel olabilir, bel fıtığı olmayabilirsiniz.

Bel fıtığına şifalı bitkiler

Bel fıtığına iyi gelen şifalı bitkileri yine doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Her duyduğunuz bitkisel kürü uygulamaya çalışmamalısınız. Bu konuda sizlere önereceğimiz kürleri bile doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Şimdi bu bitkisel kürlere bir göz atalım.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir

Kozalak, 4-5 gram taze kozalağı 1 su bardağı suyun içinde 10 dakika kadar kaynatın. Bunu ılık olarak her gün 1 su bardağı içebilirsiniz. İsterseniz içine şeker, bal koyarak tatlandırabilirsiniz.

Anason, herkesin elinin altında olan bir bitki olduğundan, bel fıtığı için rahatça kullanabilirsiniz. Ancak bu bitkiyi kaynatmayın. Sadece 1 su bardağı kaynar suyun içinde 2-5 gram anason koyarak 10 dakika demleyerek, hazırlayın. Günde 2-3 bardak anason çayı içmeniz bel fıtığı etkilerini hafifletecektir.

Defne yaprağı, yine 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 gram defne yaprağını demleyin. Günde 2-3 bardak içerek, kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Rezene, taze olarak er gün 2-3 bardak içilebilir. Bu bitkiyi yine kaynatmıyor, sadece demliyoruz. Günlük taze olarak hazırlayıp, 2-3 bardak içmenizi öneririz.

At kuyruğu (Kırk kilit otu), ardıç yağı, bu bitkilerin yararlarını hastalar 1 ay gibi sürede görecektir. Kırk kilit otu 1,5-2 tutam kadar 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Bu karışım soğuduğunda, ense kökünüzden itibaren kuyruk sokumuna kadar hafifçe bastırarak sürülmelidir. İlk gün bunu uygulayıp, ertesi gün aynı uygulamayı ardıç yağı ile yapın. 1 ay süreyle 1 gün ardıç yağı, 1 gün kırk kilit otu olarak uygulamaya devam ederseniz bel fıtığına iyi geldiğini göreceksiniz. Özellikle bel fıtığından kaynaklanan ağrılar kısa sürede hafifleyecektir.

]]>
Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigina-iyi-gelen-egzersizler.html Mon, 19 Nov 2018 20:05:50 +0000 Bel fıtığına iyi gelen egzersizler, bel fıtığı kişinin yaşam kalitesini bozan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle belinize her zaman özen göstermelisiniz. Otururken, sert sandalye tercih ederek dik durmalı, kısa süre Bel fıtığına iyi gelen egzersizler, bel fıtığı kişinin yaşam kalitesini bozan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle belinize her zaman özen göstermelisiniz. Otururken, sert sandalye tercih ederek dik durmalı, kısa süre dinlenecekseniz koltuklu sandalyeleri tercih etmelisiniz. Ayaktayken belinizi düz tutmalı, dizlerinizi bükmeden öne eğilmemelisiniz. Ayakkabı topuklarınız orta yükseklikte olsun. Yerden bir şey kaldırırken, dizlerinizi bükün. Ağır eşyaları el seviyenizin üzerine kadar kaldırmayın. Bunların yanında bel ağrılarının olmadığı zamanlarda düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri uygulayın. Bunları yaşamınızda uyguladığınız takdirde, bel fıtığının etkilerini hafifletir, bel ve sırt kaslarını güçlendirerek sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Şimdi bel fıtığına iyi gelen egzersizlere göz atalım.

Germe hareketleri

Gerinme: Sırt üstü yatarak, ellerinizi yana açın, bacaklarınızı düz uzatın. Pozisyonu bozmadan, kollarınızı yukarıya, bacaklarınızı aşağıya doğru uzatın.

Dorsal germe: Sırt üstü yatarken dizinizin birini elinizle kavrayın, bunu göğsünüze doğru çekin. Daha sonra bacağınızı uzatın. Aynısını diğer dizinize de yapın. Bu hareketlerin hepsini yavaşça yapmalı, iki dizinize birden yapmalısınız.

Hamstring germe: Sırt üstü halde bir dizinizi bükün, diğerini düz tutun. Düz bacağınızı yukarıya doğru kaldırın. Aynısını diğer bacağınıza da yapın.

Pelvik Tilt

Düz zeminde sırt üstü yatın, dizleri bükerek, ayak tabanınızla yere basarak, belinizi yerden yukarıya kaldırın. Bunu ona kadar sayarak devam ettirin ve gevşeyin. Bu harekette bel çukurunu elinizle kontrol edebilirsiniz. Esnek olmalı ve yavaş hareket etmelisiniz.

Ayağa kalkarak, çene önde, karın içeride olacak şekilde, ayaklarınızı yerden hiç kaldırmadan, vücudunuzla uzamaya çalışın. Bu harekette yaklaşık 6 saniye kalın ve gevşeyin. Bunu 10 defa tekrar edin.

Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler

Abdominal egzersizler

Sırt üstü serbest şekilde yatın ve başınızın yerden yaklaşık 4-5 parmak olacak şekilde kaldırın. Bu şekilde 3 saniye kadar durun ve kendinizi serbest bırakın. Bu hareketi ellerinizi göğüste birleştirerek, eller omuzlarınıza değer, avuç içleri öndeyken, alın üstte, eller ensede birleşik olduğunda tekrar edin. Bunu dizleriniz bükük şekildeyken ellerinizle dizlerinize uzanarak yapın.

Sırt üstü yatarken, bir bacağınızı bükmeden kaldırın ve bacağınızı 5 aşamada aşağıya doğru indirin. Her durumda bacağınızı 5 saniye kadar bekletin.

Mobilizasyon egzersizleri

Emekleme durumunda sırtınızı çukur yaparak, kamburlaştırın. Bu aynı kedi deve misaline benzer harekettir. Bu pozisyonda olduğunuzda bir kolunuzu öne doğru uzatarak, dirseğinizden bükün. Bunu diğer kolunuza da yapın.

Taburede dik olarak oturun ve vücudunuzu belinizden itibaren yana doğru çevirin. Bunu her iki yana yapın.

Yüz üstü yatın ve kalçanızı yerden kaldırmadan, ellerinizin üzerine 5 aşamada kalkın. Bu aşamalarda 3-4 saniye kadar durun.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-bel-fitigi.html Mon, 19 Nov 2018 22:39:01 +0000 İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı, tedavisi konusunda, bel fıtığının etkilerinin hafifletilmesi amacıyla bazı önerilerde bulunmaktadır. Bilindiği gibi bel fıtığı hastalarda yaşam kalitesini düşüren, hareket yet İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı, tedavisi konusunda, bel fıtığının etkilerinin hafifletilmesi amacıyla bazı önerilerde bulunmaktadır. Bilindiği gibi bel fıtığı hastalarda yaşam kalitesini düşüren, hareket yeteneğini kısıtlayan, üstelik ciddi derecede bel ve bacak ağrılarının olmasını sağlayan bi rahatsızlıktır. Omurların arasındaki diskten fırlayan jöle benzeri yapının sinirlere yaptığı baskı sonucunda, bacaklara ayaklara kadar uzanan ağrılar hissedilmekte, uyuşukluk, karıncalanma etkisi ortaya çıkmaktadır. Çoğu hasta bel fıtığı ameliyatı olmaya çekinir. Bu nedenle şifalı bitkilerde çareyi ararlar. Bu konuda bilinçli olmakta yarar vardır. Bu nedenle güvenilir uzmanların önerilerine kulak verilmelidir. İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı hastalarına önerdiği bitkisel kürün oldukça faydalı olduğunu söylemektedir. Bu kürü 1 ay süreyle düzenli şekilde uygulamalısınız. Sizlerde faydasını göreceksiniz.

İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı

İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı kürü

Bu bitkisel kürü hazırlamak için, ihtiyacınız olanlar kırk kilit otu yani at kuyruğu bitkisi, 1 şişe ardıç yağıdır. İlk olarak 1 su bardağı suyun içinde 1,5-2 tutam kadar kırk kilit otu diğer adıyla at kuyruğu bitkisini ocakta kısık ateşte10 dakika kadar kaynatın. Bunu bir kasenin içine süzün. Bir kenarda ılınmasını bekleyin. Daha sonra mümkünse birinden yardım alarak, ense kökünden başlayıp, aşağıya kuyruk sokumuna kadar hafifçe baskı uygulayarak bu karışımı sürün.

Bu karışımı sürdüğünüz günden sonraki gün aynı bölgeye ardıç yağını aynı şekilde ense kökünden, kuyruk sokumuna kadar sürün. Yani bir gün kırk kilit otunu kaynattığınız suyu, bir gün ardıç yağını kullanarak, 30 gün süreyle İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı kürünü uygulayacaksınız. Bu süreçte her geçen gün bel fıtığından kaynaklanan ağrıların hafiflediğini, rahatladığınızı hissedeceksiniz. Fazla zahmetli olmayan bu kürü hastaların uygulamasını tavsiye ederiz.

]]>
Bel Fıtığı İçin Korse https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-icin-korse.html Tue, 20 Nov 2018 11:27:47 +0000 Bel fıtığı için korse, kullanımı bu konuda uzman bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Doktorunuz uygun görürse, bazı durumlarda bel tedavisinin başlangıcında ağrıların azaltılması amacıyla bel fıt Bel fıtığı için korse, kullanımı bu konuda uzman bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Doktorunuz uygun görürse, bazı durumlarda bel tedavisinin başlangıcında ağrıların azaltılması amacıyla bel fıtığı korsesi kullanılabilir. Bu korseler sırt desteği yapan yumuşak ve bükülebilir özelliktedir. Buna rağmen bel fıtığı korsesi kullanarak iyileşmeyi umut etmeyin. Çünkü sadece sizi rahatlatacak, ağrılarınızı azaltacaktır. Fıtıklaşmış olan diski eski haline getirmez. Bu hastalarda elle yapılan tedaviler sadece kısa vadeli iyileşmeye yardımcı olur. Çoğu hastada bel fıtığı korsesi kullanımı da tavsiye edilmez.

Bel fıtığı hastaları bu dönemde uygulanacak bir fizik tedaviyle ya da egzersiz programıyla beli sırt ve bacak ağrılarından kurtulabilir, bunların etkileri azaltılabilir. Esneme ve duruş şeklinin nasıl değiştirileceği konusunda hastalar eğitilirse, bel fıtığından görecekleri zararlarda azaltılabilir. Özellikle ağrının azaldığı dönemlerde hastanın yaşam kalitesine etki edecek egzersiz programı düzenlenerek uygulanması daha yararlı olacaktır. Hastalara bel fıtığı korse kullanımı önerilse de, hastanın bu şekilde beklemesi kendisine kalıcı bir fayda sağlamaz. Bu yüzden egzersiz uygulamalarına daha fazla ağırlık vermeleri gerekir. Bu egzersizler evde uygulanabilecek kadar kolaydır. Her gün düzenli şekilde yapılmaları halinde, bel fıtığının ilerlemesi önlenebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilir. Bel fıtığı tedavisi içinde bu egzersizler önemli bir yere sahiptir.

Bel Fıtığı İçin Korse

Bel fıtığı için korse türü 2 türlüdür. Bel bölgesini sıcak tutacak olan kuşak tarzı korseler, beli hafifçe destekler ve spazmları engeller. Çelik balenli bel korsesi ise, bel omuruna destekleyici olur. Doktorlar bazı hastalarda 5-10 gün süreyle çelik balenli bel korsesi kullanımını öngörebilirler. Daha uzun süre bu bel fıtığı korsesinin kullanılması, bel kaslarında tembelleşmeye neden olabilir. Bu yüzden böyle uzun zaman kullanılması sakıncalı olarak değerlendirilir.

]]>
Bel Fıtığı Sinir Sıkışması https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-sinir-sikismasi.html Tue, 20 Nov 2018 17:19:03 +0000 Bel fıtığı sinir sıkışması, bel omurlarının fıtıklaşarak, sinir köklerine baskı yapması sonucunda ağrıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bel bölgesindeki yüzeye yakın sinirlerde sıkışma olduğunda Bel fıtığı sinir sıkışması, bel omurlarının fıtıklaşarak, sinir köklerine baskı yapması sonucunda ağrıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bel bölgesindeki yüzeye yakın sinirlerde sıkışma olduğunda, bu bel fıtığı oluşumunu gösterir. Toplumda her yaştan kişide ortaya çıkabilen bu sorun daha çok 30-60 yaş arasındakilerde görülür. Özellikle bazı risk faktörleri buna eklendiğinde, bel fıtığı sinir sıkışması ortaya çıkması artar. Risk faktörleri arasında en fazla etkili olanı obezite sorunudur. Aşırı kilo omurgadaki disklere baskı yapacağından, fıtıklaşan diskin sinir sıkılmasına neden olması kolaylaşır. Bu durum gebelik dönemindeki kadınlarda da görülür. Omurga kilonun fazla olduğu dönemde daha fazl zorlandığından, sinir sıkışması sorunu artar.

Hareketsiz yaşamın artması, insanların egzersiz yapmayı ihmal etmesi kasların direncini düşürür. Bu durumda omurlara daha fazla yük biner ve fıtıklaşma riski artar. Bu bel fıtığı sinir sıkışması sorunu yaşanmasına neden olabilir. Disk jenerasyonunu arttıran en önemli etkenlerden biri de sigar içmektir. Bu yüzden riskli grupta olan kişilerin sigarayı bırakması önerilir. Ani hareketler, ağır yük kaldırma gibi eylemler sinir sıkışmasının nedeni olabilir. Bazı kişilerde yaptıkları mesleklerden dolayı bel fıtığı sini sıkışması sorunuyla karşılaşabilirler. Özellikle sürekli ayakta kalanlar, öne eğilerek çalışanlar bu konuda riskli grupta yer alır.

Bel fıtığı sinir sıkışması belirtileri

Öncelikle ayaklardaki uyuşma, bacaklara vuran ağrı, yürümede, oturmada zorluk çekme, hareketlerin kısıtlanması, karıncalanma olması bel fıtığı sinir sıkışması etkilerinden olabilir. İhmal edilen bu belirtiler sonrasında idrar kaçırma, cinsellikte iktidarsızlık, yürüyememe, erkenden yorulma gibi daha rahatsız edici etkiler görülebilir.

Bel fıtığı sinir sıkışması tanısı

Hastalara tanı koymak için MR manyetik rezonans tetkiki yapılır. Bu rahatsızlığın derecesini belirlemeye de yardımcı olur. Ayrıca EMG denilen sinir ölçüm testinin yapılması kesin tanıya destek olur. Hastaların fiziki muayenesi, yakınmaları dinlenerek, bel fıtığı sinir sıkışması sorunu tam olarak belirlenir.

Bel Fıtığı Sinir Sıkışması

Bel fıtığı sinir sıkışması tedavisi

Henüz başlangıç aşamasında teşhis edilen rahatsızlıkta, hastaların yatak istirahati yapması, doktorun vereceği kas gevşetici ilaçları kullanması, zararlı olabilecek hareketlerden kaçınması yararlı olacaktır. Bel bölgesi her türlü zararlı etkiden korunmalı, ağır kaldırılmamalı, esintinin olduğu yerlerden kaçınılmalıdır. Bunun yanında stresten uzak durulmalıdır.

İlerlemiş aşamadaki hastalarda dinlenme, ilaç tedavisi yeterince yanıt vermezse, fizik tedavi yapılabilir. Hastaların ağrıları için nükleoplasti yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemde fıtıklaşan sinir sıkışmasına neden olan diske iğneyle girilerek, fıtığın çökmesi hedeflenir. Bu tedavi yöntemleri hastaların iyileşmesine yardımcı olmadığı takdirde, cerrahi girişimle tedavi gündeme gelebilir. Böylece sinir sıkışmasına neden olan fıtıklaşma ameliyatla düzeltilebilir. Günümüzde kapalı yöntemle, mikroskop altında başarılı operasyonlar yapılmaktadır.

]]>
Bel Fıtığı Hareketleri https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-hareketleri.html Wed, 21 Nov 2018 16:50:15 +0000 Bel fıtığı hareketleri, Egzersizler hem genel sağlık açısından hemde bel fıtığı açısından önem arz etmektedir. Egzersizler bel bölgesi, sırt, karın kaslarını kuvvetlendirmek için ve eklem ve yumuşak dokuların esne Bel fıtığı hareketleri, Egzersizler hem genel sağlık açısından hemde bel fıtığı açısından önem arz etmektedir. Egzersizler bel bölgesi, sırt, karın kaslarını kuvvetlendirmek için ve eklem ve yumuşak dokuların esneklik oranını artırmak için yapılmaktadırlar. Fakat bel fıtığı sorununun ilerlemesine sebep olabilecek mücadele sporları yerine yüzme, yürüme ve bisiklet kullanma gibi spor türleri tercih edilmesi daha uygundur. Bir çok egzersiz hareketi içerisinde kafanıza göre hareket yapmak yerine bazı hareketlere ağırlık verilmesi gerekmektedir. Bel fıtığı şikayeti olan bireyler bele fazla yük bindirmeyecek tarzda egzersizleri seçmelilerdir. Çünkü beli zorlayacak egzersizler bel fıtığının tedavisinden ziyade daha fazla artmasına sebep olabilmektedir. Bel fıtığı şikayeti ya da şüphesi olanlar kendileri için uzmanlarca uygun görülen hareketleri önerilen şartlarda ve adetlerde yapmalıdırlar. Uzman kişilerce önerilen bu egzersizler uygulanırken dikkat edilmesi gereken koşullar şu şekildedir:
 • Bel fıtığı için önerilen bu egzersizler bol temiz havanın bulunduğu bir ortamda yapılmalıdır. Eğer egzersizler evde yapılacaksa pencereler sonuna kadar açılmalıdır. Yine evde yapılacak bu egzersizler esnasında alt kısmında sunta ya da tahta olan halı ya da battaniye gibi bir örtü bulunan sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak bir yapısı olan ve deforme bir hal almış yataklara üzerinde egzersiz ve spor yapılması tercih edilmemelidir.
 • Bel fıtığı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bu rahatsızlığın akut ağrılı süreçlerinde bu egzersizlere başlamamalıdırlar. Bu dönemde yapılması gereken en önemli şey bolca istirahat etmektir. Bu rahatsızlığın şikayetleri biraz azaldıktan sonra bir uzmana danışılarak daha sonra egzersiz programına geçilmelidir.
 • Bu egzersiz programına başlandığı ilk günden itibaren hemen oluşacak bir iyileşme beklenmemelidir. Kararlılıkla egzersizlere devam edilmelidir. Egzersizlerin tekrar sayısı ve hızı uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde gün geçtikçe azar azar yükseltilmelidir. Egzersize başlandığı ilk günlerde erkenden fayda görmek için egzersiz sayısı ve dozu birden yükseltilmemelidir. Çünkü bu hızlı yükseliş bel fıtığının daha fazla ilerleyerek daha kötü bir sorunla karşılaşılmasına sebep olabilmektedir.
 • Bu egzersizleri öneren uzman doktor başka bir biçimde tavsiye etmemiş ise genellikle her bir egzersiz hareketi günde yalnızca beş kez yapılmalıdır. Daha sonraki aylarda bu sayı beşer beşer arttırılarak devam edilmelidir. 
 • Aniden ısınmadan yapılan ve zorlayıcı niteliği olan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bel açısından risk teşkil etmeyecek hareketler uygun biçimde yapılmalıdır. Ekstra egzersizler ilave edilmemelidir.
 • Egzersizler esnasında yada sonrasında vücut ağrılarının artış göstermemesi gerekmektedir. Bu sebeple egzersizlerin ardından çok yoğun ve 15 dakikadan daha fazla süren bir ağrı oluşumu tespit edilirse mutlaka bir uzmana gidilmelidir. Eğer bu ağrı hissi bir saati aşıyorsa o rahatsız eden hareket egzersiz programından hemen çıkartılmalıdır. 
 • Bel fıtığı ameliyatı olan kişiler operasyonun ardından üç hafta gibi bir mühlet geçmeden egzersiz programlarına başlamamalıdır. 
Bel Fıtığı Hareketleri
Bel fıtığı için önerilen egzersiz hareketleri şu şekildedir: 
 • İlk hareket sırt üstü yatar pozisyonda bir bacağı doksan derece kaldırınız ve aynı hareketi diğer bacak için de yapınız.
 • Bacakları uzatarak sırt üstü yatar bir pozisyon alın. Bir dizinizi kırıp göğsünüze doğru çekin ve aynı işlemi diğer bacak için de uygulayın.
 • Sırtı yatar pozisyonda iki dizinizi kırınız ve ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken baş bölgenizi dizlerinize dokundurmaya çalışın.
 • Ayakta dik bir biçimde durunuz ve elleriniz ile masa ya da bir sandalyeden destek alın. Dizlerinizi kırarak yere doğru çökünüz. Daha sonra ayağa kalkarak gevşeyin.
 • Öncelikle d]]> Bel Fıtığı Patlaması https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-patlamasi.html Thu, 22 Nov 2018 09:31:13 +0000 Bel Fıtığı Patlaması, Bel bölgesinde omurlar arasındaki diskin dışında sert bir tabaka bulunmaktadır. Bel fıtığı patlaması, bu sert tabakanın yırtılması ile oluşan rahatsızlığa verilen isimdir. Sert tabakanın yı Bel Fıtığı Patlaması, Bel bölgesinde omurlar arasındaki diskin dışında sert bir tabaka bulunmaktadır. Bel fıtığı patlaması, bu sert tabakanın yırtılması ile oluşan rahatsızlığa verilen isimdir. Sert tabakanın yırtılması ile birlikte diskin içinde bulunan yumuşak madde dışarı çıkmaktadır. Bu da, omurilik veya sinir köklerinde baskı oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda meydana gelen ve bel ile bacaklara yayılabilen ağrının etkisi ile de bağırsak ve mesane sorunları meydana gelebilmektedir. Bel fıtığı patlamasının gerçekleştiği zaman hastanın uyuması ve dinlenmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

  Hastaya sıcak ve soğuk kompleks uygulanması, hastanın yatmadan önce acısını hafifletmek için gerekli bir yöntemdir. Bunun için manyetik ısıtıcılar fayda sağlamaktadır ayrıca,  buz torbası gibi yardımcılarla soğuk uygulama yapmak da hastanın şişkinliklerini azaltmak için faydalı olacaktır. Hastaya uygulanacak olan sıcak ve soğuk kompleks, yarımşar saat ara ile sırasıyla uygulandığı zaman hastada rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bunun yanı sıra, bacaklarının şişkin yastıklar üzerinde tutulması omurga ve bel bölgesinde oluşan baskıyı azaltarak, bel fıtığı patlaması olan kişinin ağrılarının azalmasında fayda sağlamaktadır. Bu yumuşak yastıkların hastanın kalça ile dizleri arasında bulunan bölgeye koyulması işlemi de hastayı rahatlatacak yöntemlerden birisidir ve hastanın bu şekilde yan yatarak uyuyor olması omurgayı düzeltmekte ve hastanın belinin üzerinde oluşan baskıyı azaltmaktadır. Bel fıtığı patlaması oluşan hastanın bacaklarında ağrının yanı sıra karıncalanmanın da oluşması durumunda, hastanın kesinlikle en az 1-2 günlüğüne yatak istirahatı yapması gerekmektedir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olan bel fıtığı patlamasının oluşması durumunda, hastanın kesinlikle kendini zorlayacak hareketler yapmaktan kaçınması gerekmektedir.

  Bel Fıtığı Patlaması

  Bel Fıtığı Patlamasından Korunma Yolları Ve Belirtileri: Bel fıtığı patlaması durumunu yaşamamak için kişinin kendini korumak amacı ile yapması gereken bazı hareketler bulunmaktadır.

  • Kişinin yerden kaldıracağı bir eşya varsa, bunu dizlerini kırarak eğilip yerden kaldırması gerekmektedir.
  • Kişinin bir eşyayı itmesi gerektiği durumlarda, bunu dizlerini kırarak yapmalıdır.
  • Omuzları üzerinde yük taşımamaya dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Kişinin yukarı bölgelere belini zorlayacak şekilde uzanmaması gerekmektedir. Bunu mümkünse yüksek bir şeyin üzerine çıkarak yapmalıdır.
  • Masada oturarak çalışması gerekiyor ise, beline destek kullanması gerekmektedir.
  • Kişinin uzun bir süre boyunca ağır eşya taşımaması gerekmektedir.

  Son olarak, kişinin düzenli olarak egzersiz yapması da, bel fıtığı patlaması yaşamaması açısından faydalı olacaktır.

  Bel fıtığı patlamasının belirtilerinden en önemlisi bel ve bacak bölgesinde (belden bacağa vuracak şekilde) hissettiği ağrılardır. Bunun yanı sıra, bacak bölgesinde uyuşma ve güç kaybı hissi, hareket yeteneğinin kısıtlanması sonucunda hareket etmekte veya yürümekte zorlanma gibi belirtiler de görülebilmektedir. Cinsel fonksiyonlarda bozulma, idrarını tutamama, büyük abdest esnasında zorlanma ile bacaklarda felç durumunun oluşması ise, bel fıtığı patlamasının ilerlemesi durumunda görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

  Bel Fıtığı Patlaması Tedavi yöntemleri: bel fıtığı patlaması durumunda, hastanın alması gereken yöntemlerin yanı sıra, ilaç tedavisi de ilk olarak alınması gereken önlemler arasındadır. Bunların başında hastanın sert bir yatakta uyuması ve hastaya fizik tedavinin uygulanması gelmektedir. Bel fıtığı patlaması rahatsızlığı olan kişinin tedavisinde kullanılan ilaçlar kas gevşetici ve ağrı kesici özelliktedir. Tüm bu yöntemlerin uygulanması ve ilaç tedavisinin ardından hastada bir ilerleme]]> Bel Fıtığı Çektirme https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-cektirme.html Thu, 22 Nov 2018 14:57:54 +0000 Bel Fıtığı Çektirme, bel fıtığı sorunu yaşayan çoğu hastanın tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak, bunun doğru bir şekilde işin uzmanı tarafından birine yaptırılması gerekmektedir. Bu sebeple de, hastanın bel fıtı Bel Fıtığı Çektirme, bel fıtığı sorunu yaşayan çoğu hastanın tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak, bunun doğru bir şekilde işin uzmanı tarafından birine yaptırılması gerekmektedir. Bu sebeple de, hastanın bel fıtığı çektirmenin doğru yöntemlerini araştırması ve doktoruna danışıp fikir alması gerekmektedir. Bazı hastalar bilinçsiz bir şekilde herhangi bir arkadaşından bel fıtığı çektirmek için yardım istemektedir. Bu doğru bir davranış olmamakla birlikte, hastanın daha fazla zarar görmesine de yol açabilmektedir.

  Bel Çektirmenin Faydaları

  Bel fıtığı çektirmenin faydalı olabilmesi için ne zaman ve nerede yapıldığı önemlidir. Bazen belinde hiçbir sorun olmamasına rağmen, sadece beli ağrıdığı için bel çektiren kişiler mevcuttur ve bu çok yanlış bir davranıştır. Bel çektirmeden önce kişinin mutlaka bir doktora danışması ve doktorun bel çektirmeyi onaylaması durumunda hasta olan kişi yine uzman olarak güvendiği birine bel çektirebilir. Aksi takdirde işin uzmanı olmayan tarafından bel çektirildiği zaman hastanın kaslarına ya da kemiklerine zarar gelebilmekte ve bu da daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, hasta olan kişi sürekli olarak spor yapan bir kişi ise, bu durum otomatik olarak bel çektirmenin yerini tutabilmektedir ve ekstra bir bel çektirmeye gerek bulunmamaktadır. Yapılan egzersizlerden bazıları, hastanın bel ve sırt kaslarının çekilmesini sağlamakta ve hastayı gevşetmektedir. Bu sebeple de, düzenli yapılan egzersizler ile bel çektirme işlemini sağlıklı ve zarar görmeyecek şekilde yapmış olmak mümkündür. Ayrıca, bu durum için doktora görünmek de şart değildir. Bel çektirmiş olmak için hastanın düzenli olarak egzersiz yapması yeterli olmaktadır. Sonuç olarak, bel çektirmek asıl olarak, bel ve sırt bölgesini gevşetmek amacı ile yapılmaktadır ve bu amaçla sürekli yapılan egzersiz yeterli olmaktadır.

  Bel Fıtığı Çektirme

  Bel Çektirmenin Zararları

  Bel çektirmenin yanlış yöntemler ile yapıldığı zaman ciddi zararları olduğundan bahsetmiştik. Kasların gevşemesi anlamına gelen bel çektirmek ne yazık ki yanlış bir şekilde yapıldığı zaman daha büyük sorunlara yol açabilmekte ve hatta hastanın uzun süre yataktan kalkamamasına yol açabilmektedir. Bu sebeple de, hastanın çok titiz davranması ve illa bel çektirecek ise bunu bir doktor ya da uzman gözetiminde yaptırması ya da bel çektirmek yerine düzenli olarak spor yapması bu gibi zararları yaşamasına engel olacaktır. Sağlık konusu her şeyin başında gelmektedir. Bunun için kişinin hastalanmadan önce gerekli önlemleri alması ise, kendi yararına olacak bir davranıştır.

  ]]>
  İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/igne-ile-bel-fitigi-tedavisi.html Fri, 23 Nov 2018 12:49:42 +0000 İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi, İğne ile bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı günümüzde artan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Genel olarak bel fıtığı rahatsızlığı 30 ile 50 yaşları arasında ve cinsiyet a İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi, İğne ile bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı günümüzde artan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Genel olarak bel fıtığı rahatsızlığı 30 ile 50 yaşları arasında ve cinsiyet ayırt etmeksizin her on kişiden bir kişide rastlanılan hastalıktır. Bel fıtığı genel olarak uzun süre ayakta durma ve oturma ile ağır kaldırmalardan kaynaklanmaktadır. Bel fıtığı vermiş olduğu ciddi rahatsızlıklarla birlikte hastalığın ilerlemesi ile birlikte hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı bel fıtığı tedavisi gerçekleşmelidir. Bel fıtığı hastalığı oluşum olarak kısaca ele alacak olursak; bel fıtığı belimizde bulunan kaburga kısımında bulunan disk adı verilen kıkırdıkların zarar görmesi sonucu çıkması veya ileri kayması ile birlikte sinir sistemimize yapmış olduğu basınç ile hissedilen ağrı ve sancılardır. Bu basınç bacak kısımındaki sinir damarlarına yaptığından ayaklarda uyuşma karıncalanma ve hatta hastalık ilerlediği takdirde yürümekte güçsüzlük gibi belirtileri ile hareket alanlarımızı kısıtlamakta ve hayatımızı olumsuz olarak etkilemektedir. 

  Bel fıtığı tedavileri genel olarak başlangıç aşaması ve hastalık ilerlemesine bağlı olarak fizik tedavisi ve son aşama cerrahi müdahaleler yapılarak disk adı verilen kıkırdağın yapmış olduğu basıncı minimum düzeye çekmek amaçlanır. Fakat tıbbın ilerlemesine bağlı olarak bel fıtığı tedavilerinde halk arasında iğne ile bel fıtığı tedavisi ve tıp dilindeki ismiyle "epidural ejeksiyon" olarak adlandırılan tedavi gerçekleşmektedir. Oldukça başarılı sonuçlar alınan iğne ile bel fıtığı tedavisi üç farklı aşamada gerçekleşmektedir. Bunlar ilk olarak belin orta kısımdan yapılan iğneler, direkt olarak sinir damarı kanalına yapılan uzun enjeksiyonlu iğneler ve son olarak yapılan kuyruk sokumu kısmına yapılan iğnelerdir. Yapılan bu iğnelerin yapılacak bölgesi genel olarak doktor kontrolünde ve bel fıtığı duruma göre yapılmaktadır. Yapılan iğneler arasında en çok başarı sağlanan kuyruk sokumuna yapılan iğnelerdir. Bu iğnelere son olarak tıbbın ilerlemesine paralel olarak geliştirilen bir iğne türü ise direkt olarak sinir damarları kanalına gerçekleştirilen iğnelerdir. Direkt olarak sinir kanalına yapılan iğneler genel olarak bir çok bel fıtığı hastalarında kullanılmaktadır. Uzun zamandan beri yaptırılan ve şu anda geliştirilmiş şekliyle bir çok bel fıtığı tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Eskiye oranla şimdilerde geliştirilen sinir damarı kanalı iğneleri şu anda günümüzde % 80 e kadar başarı oranı yakalamaktadır. Ve bir çok bel fıtığı hastaları için çok büyük umut kaynağı olmaktadır. Bundan dolayı direk olarak sinir damarı kanalına yapılan iğneleri ayrı başlıkta inceleyecek olursak;

  İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi
  Direk Sinir Kanalı İğnesi ( Transforaminal Epidural Enjeksiyonu): Direk sinir kanalı enjeksiyonu ve tıp dilindeki ismiyle "transforminal epidural enjeksiyonu", bel fıtığına neden olan sinir damarı bölgesine direk olarak uygulanan tedavidir. Genel olarak tek fıtık sorunu olan yani kıkırdak kısımında ki diskler toplamda beş tane disk vardır. Bunda dolayı sadece bir diskin hasar görmesi sonucu diskin baskı yaptığı sinir kanalına direkt olarak iğne tedavisi uygulanır. Diğer iğnelerden ayıran en büyük özelliği direkt olarak sinir kanalına müdahale ettiğinden dolayı yalnızca yıpranan ve sorunlu olan diske müdahale eder. Bundan dolayı diğer diskler hiçbir şekilde etki görmez ve yıpranmaz. Bundan dolayı, oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Direk sinir kanalı enjeksiyonu, genel olarak tek fıtıklarda kullanılır. Ve hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Radyoloojik görüntüler yardımıyla bel bölgesinden görüntüler elde ederek iğnenin ucu direk sinir kanalına indirgenir. Gerekli olan dozlar doktor kontrolünde eklenerek enjekte edilir. Bundan dolayı iğnenin yapılacağı bölge önceden uyuşturulur. Ve hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez.  Ve tedavi süresi maksimum 15 dak]]> Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ameliyati-riskleri.html Sat, 24 Nov 2018 12:29:40 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Bel fıtığı eskilerden beri en büyük sorunlardan biri olmuştur. Birçok tıp araştırmacısı bel fıtığı problemi için eskilerde olduğu gibi günümüzde de oldukça çalışmaktadır. Geli Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Bel fıtığı eskilerden beri en büyük sorunlardan biri olmuştur. Birçok tıp araştırmacısı bel fıtığı problemi için eskilerde olduğu gibi günümüzde de oldukça çalışmaktadır. Geliştirilen birçok yöntem arasında kullanılan sadece birkaç yöntem bulunmaktadır. Aslında günümüzde bu konu ile ilgili en büyük problem bu yöntemler değildir. Bu yöntemlerin oluşturduğu ameliyat riskleridir. Bel fıtığı ameliyatı riskleri aslında günümüzde ortadan kaldırılmış olan durumlardandır. Fakat eski zamanlarda şartlardan dolayı ortaya çıkan risklerin insanların aklında kalması günümüzde de bu tür risklerin olduğunu düşündürmektedir. Bel fıtığı ameliyatı riskleri günümüzde geliştirilen tıp ve teknoloji ile en aza düşürülmüş ameliyatlardan bir tanesidir. Bu ameliyatlar uygun koşullarda ve işini bilen cerrahlar tarafından yapıldığında son derece risksiz ve son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Fakat bazı cerrahların ameliyat sırasında yaptığı küçük hatalar hastanın ameliyattan sonraki yaşamını derinden etkileyecek kadar büyük izler bırakmaktadır. Bu durumda oluşan bu hasar ameliyatın bir riski olarak değerlendirilmektedir. Unutulmamalıdır ki bel fıtığı ameliyatının daha risksiz geçmesi için bu işi iyi yapan cerrahlara ihtiyaç vardır. Bu cerrahı bulmakta tamamen size kalmıştır. 

  Aslında daha önce de söylediğimiz gibi bu ameliyatın riskleri ortadan kaldırılmıştır. Fakat her ameliyatta görüldüğü gibi bu ameliyatta da bazı belirli riskler bulunmaktadır. Bu risklerin en başında tabi ki anestezi riskleri bulunmaktadır. Bu durum yine anestezi uzmanın yapacağı hatalardan dolayı görülmesi muhtemel durumlar arasında yer almaktadır. Fazla anestezi verilmesi ile vücudun kontrolden çıkma durumu ve bunlara benzer durumlar meydana gelebilmektedir. İşte bu durum her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bulunmaktadır. Bunun yanında yine birçok açık ameliyatta görülen kanama riski. Özellikle bel fıtığı ameliyatı riskleri arasında genellikle açık ameliyatlarla  oluşan bir risktir. Bu riskte yanlış damarın kesilmesi ya yanlış bir hareketin yapılması ile ortaya çıkabilecek olan kanama riskleridir. Bu risklerde genellikle cerrahın hataları soruna neden olmaktadır. Bu durumda da cerrahın iyi seçilmesi gerekiğini anlayabilirsiniz. Bir diğer bel fıtığı ameliyatı riski ise sadece bu ameliyatın risklerinden olan sinir riskleridir. Bel fıtığı genellikle bacağa ve diğer uzuvlara giden sinirlerin bulunduğu bölgeye çok yakındır. Ameliyat sırasında bu sinirlerin azda olsa zarar görmesi ile çok büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Öyle ki bu sinirlerin azda olsa zarar görmesi ile kişide felç sorunları ya da geçici felç durumları görülebilmektedir. 

  Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri
  Damar hasarı durumu bel fıtığı ameliyatı riskleri arasında varsayılabilecek risklerdir. Bu tür riskler yine bu ameliyat sırasında doktorun dikkatsizliği sonucu ortaya çıkarak şiddetli kanamalara veya diğer sorunlara neden olabilmektedir. Aslıdan bu sorun yine yapılan tüm açık ameliyatlarda riskler arasında yer almaktadır. Aslında bu tür damar riskleri son derece nadir görülen bir durum olduğu için korkulacak bir durum değildir.  Bir diğer risk ise genellikle cerrahın herhangi bir hatası olmadan ortaya çıkan enfeksiyon problemleridir. Bu durum birçok zaman hastanın bakımı ile ilgilenen ve hastanın yaşam alanından dolayı meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon sorunlarında dış ortam etkileri göz önüne alınmalıdır.  Aslında günümüzde bu riskler son derece azaltılmıştır. Çünkü geliştirilen tıbbi yöntemler ve tıbbi ilaçlar sayesinde enfeksiyon, kanama, felçlik gibi durumlar en az dereceye kadar indirilmiştir. Bu durumda insanlar bel fıtığı ameliyatlarına korkmadan daha rahat bir şekilde girebilirler.
  ]]> Bel Fıtığı Başlangıcı Egzersizleri https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-baslangici-egzersizleri.html Sun, 25 Nov 2018 02:38:04 +0000 Bel fıtığı başlangıcı egzersizleri, bel fıtığı başlangıç aşamasında bazı egzersizlerle hafifletilebilir. Bu tür egzersizler genel sağlık içinde oldukça yararlıdır. Bel fıtığı teşhisi yapılan hastalar, Bel fıtığı başlangıcı egzersizleri, bel fıtığı başlangıç aşamasında bazı egzersizlerle hafifletilebilir. Bu tür egzersizler genel sağlık içinde oldukça yararlıdır. Bel fıtığı teşhisi yapılan hastalar, başlangıç aşamasında doktorunun önereceği egzersizleri düzenli şekilde uygulayarak yaşam kalitelerini yükseltebilirler. Özellikle bel, karın ve sırt bölgesindeki kasların güçlendirilmesi, yumuşak dokularda ve eklemlerde esnekliğin arttırılması hastalığın daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. Ancak egzersizlerin bel fıtığı gelişimini desteklememesi gerekir. Ağır aktivitelerden uzak kalınmalıdır. Bele ağırlık verilmeyen, sadece destekleyici hareketler tercih edilmelidir. Bu egzersizler hastalığın başlangıç aşamasında olduğu kadar, bel fıtığı olma riski bulunan kişiler tarafından da yapılmalıdır.

  Egzersizler yapılırken nelere dikkat edilmeli

  Bel fıtığı başlangıcında yapılacak egzersizlerden en iyi sonucu alabilmek için, hareketlerin temiz havada yapılması ya da ev içinde pencereler açılarak yapılması sağlanmalıdır. Egzersizler sert zeminde, alta halı ya da battaniye gibi bir şey serilerek yapılmalıdır. Kesinlikle yumuşak zemin tercih edilmemelidir. Eğer bel fıtığı ağrısı oluyorsa, egzersizler yapılmamalı, mümkün olduğu kadar dinlenme tercih edilmelidir. Bu konuda doktora danışılmalıdır. Egzersizler başladıktan sonra hemen mucize beklenmemeli, sabırlı olunmalıdır. Yavaş tempoyla, az sayıyla başlanan hareketler, zamanla artırılmalıdır. Belirli bir sayıda kalınmalıdır.

  Eğer başka bir öneri bulunmuyorsa, ilk ay içinde beşer defa, daha sonraki aylarda beşer kez arttırılarak hareketlere devam edilmelidir. Kasları zorlayan, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Egzersizler yapılırken ağrıda artma olursa, mutlaka doktora danışılmalıdır. Egzersizler bittikten sonra en az 1 saat ağrı, huzursuz gibi etkiler olursa, hareketler gözden geçirilmelidir. Bel bölgesinden cerrahi operasyon geçiren kişiler, belirli bir süre egzersizlere ara vermelidir. Bel fıtığının ilerlemesine engel olmak için, bilinçsizce egzersiz yapılmamalıdır.

  Bel Fıtığı Başlangıcı Egzersizleri

  Bel fıtığı başlangıcı egzersizleri nelerdir

  Sert bir zemine sırt üstü yatarak, her bacak sırayla 90 derecelik açı yapacak şekilde kaldırılır. Bu harekete beşer defayla başlayın.

  Yine sert zeminde sırt üstü yatarak, bacaklar düz şekilde olsun. Bacağın birini dizden kırarak, ellerinizle kavrayın, göğsünüze doğru çekin. Diğer bacak yerde düz şekilde olsun. Bunu 5 defa yapın. Diğer bacağınıza da aynı şekilde uygulayın.

  Sırt üstü yatarken, dizlerinizi birlikte kırın. Ellerinizle dizlerinizi tutarak, göğsünüze doğru çektiğinizde başınızla dizinize değin.

  Sırt üstü vaziyette dizinizin birini göğsünüze çekerken, diğer bacağınızı serbest bırakın.

  Sırt üstü durumda dizlerinizi ellerinizle göğsünüze çekin, bu arada ona kadar sayın ve omuzlarınız yerde kalsın. Daha sonra kollar ve ayaklar serbest kalabilir.

  Belinizi sırt üstü yatarken zemine yapıştırın. Ona kadar sayarak belinizi serbest bırakın. Bunu 5 defayla başlayarak yapabilirsiniz. Bu sırada nefes almaya normal şekilde devam edin.

  Bu egzersizi dik şekilde durarak yapıyorsunuz. Ellerinizle bir masaya dayanın. Dizleri kırıp, yere çömelin. Sonra ayağa kalkın ve gevşeyin.

  Yere eğilerek, kollarınız dikken el ve dizlerinizin üzerinde pozisyon alın. Bel bölgesini kamburlaştırarak, ona kadar sayıp gevşeyin. Sonra göğüs ve çene çekilerek, sırt bölgesi kamburlaştırılır ve ona kadar sayarak beklenir. Gevşeyerek harekete son verin.

  Dizlerinizin üzerinde oturarak, kollarınızı ileriye uzatın. Yapabildiğiniz kadar öne doğru uzanmaya çalışın. Yine ona kadar sayarak hareketi sonlandırın, önceki pozisyona gelin.

  Bel fıtığı başlangıcı egzersizleri düzenli olarak yapılırsa, belirli bir zamanda faydası görülecektir.

  ]]>
  Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/lazerle-bel-fitigi-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 22:25:29 +0000 Lazerle bel fıtığı ameliyatı, son derece geliştirilmiş ve son derece kolay ameliyatlar arasında yer almaktadır. Günümüzde yaş fark etmeden insanlar üzerinde görülen bel fıtığı sorunlarına çözüm olarak geliştirilmi Lazerle bel fıtığı ameliyatı, son derece geliştirilmiş ve son derece kolay ameliyatlar arasında yer almaktadır. Günümüzde yaş fark etmeden insanlar üzerinde görülen bel fıtığı sorunlarına çözüm olarak geliştirilmiş olan lazerle yapılan bel fıtığı tedavisi, oldukça çok sayıda insanın sorunlarını çözmüştür. Hala kullanımı devam eden bu yöntem birçok bel fıtığı hastasının tedavisinde kullanılabilmektedir. Fakat bu ameliyat için tabi ki birçok şartlar gereklidir. Lazerle yapılan bel fıtığı ameliyatı sonrasında bu hastaların onda sekizi iyileşme göstermektedir. Yani bu hastalığın olumsuz olma ihtimali diğer fıtık ameliyatlarına göre çok daha fazladır. Öyle ki bu ameliyatın en çok tercih edilme nedeni son derece kolay olmasıdır. Genellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen fıtık hastalarında kullanılmayan bu yöntem, gün geçtikçe daha da geliştirilmektedir. Fakat bu yöntem her ne kadar çok geliştirilse de kullanımı gün geçtikçe azalma gösterir. Tabi ki bunun nedeni meydana gelen olumsuz sonuçlardır. Bu yöntem uygulanırken eğer hasta isterse ameliyatı karşısındaki ekrandan rahatça takip edebilir. Tabi ki bu durum bazı kişileri etkilediği için hastalar izlememeyi tercih edebilir. Yaklaşık olarak 2000'lerden beri çıkarılmış olan bu yöntem ülkemize daha yeni yeni gelmektedir. Bu nedenle cerrahlarımız da bu konuda çok bilgili değildir. Ülkemizde bu ameliyatı iyi yapan sadece birkaç cerrah bulunmaktadır. 

  Lazerle bel fıtığı ameliyatı tabi ki dezavantajları kadar avantajları da olan bir ameliyattır. Öyle ki lazerle yapılan bu ameliyatta hasta üzerinde kesinlikle genel anestezi yani narkoz kullanılmaz. Bu nedenle ameliyat olan hasta, ameliyat sonrasındaki günlerde çok daha iyi bir şekilde kendisini toplar ve narkozun insanlar üzerinde gösterdiği yan etkilerden çok fazla etkilenmez. Bu durum özellikle yaşlı insanalar da oldukça büyük bir avantajdır. Bunun yanında yine lazerle bel fıtığı ameliyatı sırasında hasta üzerinde bıçak kullanılmaz. Bu durumda meydana gelen kanama riskleri son derece azaltılmıştır. Bunun yanında bıçak kullanılmadığı için ameliyat sonrasında herhangi bir dikiş ya da bıçak izi kalmayacaktır. Böylece kişi çok daha hızlı bir şekilde iyileşecek ve normal hayatına dönecektir. Hastada narkoz gibi ilaçlar kullanılmadığı için vücutta etkisi çok daha az olan uyuşturucu ilaçlarla hastanın bel kısmında lokal anestezi yapılır. Böylece hasta ameliyat sırasında ağrı ya da sancı hissetmez. Fakat ameliyat sonrasında diğer ameliyatlarda da olduğu gibi ilaçların etkisi geçmeye başladığında kişide azda olsa ağrılar meydana gelebilmektedir.

  Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı
  Lazerle bel fıtığı ameliyatında kişinin belinde çok küçük bir delik açılır ve bu delikten lazer iğnesi ve kamera geçirilir. Geçirilen kamera yardımı ile hastada fıtık tedavisi uygulanırken aynı zamanda bu işlemler ekrandan izlenerek yapılır. Lazer iğnesi, omurgaların arasındaki kıkırdağın içerisine geçirilir ve fıtık tedavisi yapılır. Lazerle bel fıtığı tedavisi her fıtık üzerinde uygulanmamaktadır. Bu durum ilerlemiş olan bel fıtığı sorunlarında uygulansa da herhangi bir olumlu sonuca varılamaz. Lazerle bel fıtığı tedavisi uygulanması için bu sorunun başlangıcı olması gerekmektedir. Genellikle insanlar hastanelerde bel fıtığı sorunu ile karşılaştıklarında doktorlardan lazerle bel fıtığı ameliyatı olmak isterler. Fakat doktorun yaptığı testler sonrasında vereceği karar çok daha önemlidir. Bu durumlarda doktorun kararına saygı duymanız sağlığınız açısından sizler için çok daha iyi olacaktır. Aksi durumlarda ameliyatın olumsuz olması gibi problemler karşılaşabilirsiniz. 
  ]]>
  Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 18:20:24 +0000 Bel Ağrısı Nasıl Geçer Bel  ağrısı kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bel ağrısı bazı kişiler de anlık yaşanırken bazı kişiler de sık sık yaşanmaktadır. Bel ağrısından kurtulmak için k Bel Ağrısı Nasıl Geçer Bel  ağrısı kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bel ağrısı bazı kişiler de anlık yaşanırken bazı kişiler de sık sık yaşanmaktadır. Bel ağrısından kurtulmak için kişilerin uygulaması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Kişiler gerekli önlemleri alırsa bel ağrısının şiddetini hafifletebilir. Bel ağrısı kalçadan başlayarak içten içte topuklara kadar devam eder. Anı kasılmalara neden olabilir. Bel ağrısı vücudun diğer kısımlarını da etkilemektedir. 

  Bel ağrısı kasların zedelenmesi ve ve bağların çekilmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı durumlar da beli  ağrısına disk kayması gibi durumlar da neden olmaktadır.  Bazı durumlarda kişilerin anı hareketleri, geçirdiği kaza, yanlış oturma, sporda yanlış hareket, uzun süreli oturma ve hareketsiz kalma gibi durumlarda bel ağrılarına neden olmaktadır. Ağrıma sıklığı ve bu ağrıların tekrarlama süreleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Sürekli bel ağrısı yaşayan kişiler de hapşırma ve öksürme gibi durumlar da bel ağrılarına neden olabilmektedir.  Bazı bel ağrıları da sebepsiz ortaya çıkmaktadır. Bu bel ağrılarına özgül olmayan bel ağrıları denir.

  Bel ağrısının geçmesi çok zordur. Gerekli tedavi yöntemleri uygulansa dahi bazı durumlarda aniden bel ağrısı yaşanabilir. Bunun için bel ağrısı yaşamamak için önceden gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bir defa bel ağrısı yaşanırsa bunun yaşanma sıklığı artar. Bunun için bel ağrısına yakalanmamak için oturma şekline ve  sırt, karın, bel hareketlerine ve bacak hareketlerinin sık sık yapılması gerekir. Günlük düzenli egzersiz hareketlerine dikkat edilmelidir. En az hafta da üç kez yarım saat koşma, yürüme, bisiklet sürme gibi egzersizler bel ağrısına iyi gelir.  

  Bel Fıtığı Ağrısını Geçirmek için Yapılması Gerekenler

  Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer
  • Bel ağrısının başladığı ilk 24-48 saat içerisin de ağrıyan bilgeye soğuk kompleks uygulayabilirsiniz. Bir buz torbasını havluya sararak ağrıyan bölgeye 10-15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.
  • Ağrılarınız iki gün içerisin de geçmiyor ise sıcak kompleks yapmanız gerekir. 
  • bel ağrısı devam ederken hareket etmeyi bırakmamalısınız. Hareket yapın fakat bel bölgenizi zorlayacak hareketlerden kaçının. 
  • Belinizi zorlayacak ani hareketlerde, kalkmalardan ve dönüşlerden kaçının.
  • Bel fıtığı ağrısı yaşanırken yatak istirahatinden olabildiğince uzak durun.  Yatak istirahati günlük 2-3 saati geçmemelidir. Uzun süreli yatak istirahati beklenenin aksine bel fıtığını ve ağrılarını artırabilmektedir.  Sürekli dinlenme zarar gören kasları daha çok tembelleştirir. Kas fonksiyonlarını kötüleştirir ve bel ağrılarını kronik hale getirebilir. Bunun için yürüme ve hareket etek bel fıtığı ağrılarına daha iyi gelecektir. 
  • Bel fıtığı ağrınız bir yada bir buçuk hafta boyunca devam ediyorsa ortopedi uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 
  ]]>
  Bel Fıtığı Ağrısı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 01:02:39 +0000 Bel fıtığı ağrısı, bel fıtığı yastıklama görevi gören ve omurgalara esneklik veren disklerin yerinden oynaması sonucu oluşur. Yerinden oynayan bu disk omuriliğin içinden geçen ve vücudun pek çok noktası için beyinden gel Bel fıtığı ağrısı, bel fıtığı yastıklama görevi gören ve omurgalara esneklik veren disklerin yerinden oynaması sonucu oluşur. Yerinden oynayan bu disk omuriliğin içinden geçen ve vücudun pek çok noktası için beyinden gelen mesajları ileten sinirlere baskı yapar ve bu baskı nedeni ile şiddetli ağrılar oluşur. Bel fıtığında en çok bel ve bacaklarda ağrılar görülür. Ancak bu bel ve bacak ağrılarının bel fıtığından mı olduğunu yoksa başka bir sebebi mi olduğunu öğrenmek için mutlaka röntgen çekilmelidir. Çünkü bel ağrısı bel bölgesinde bulunan kas ve bağlardaki başka bir sorun nedeniyle de oluşabilir bel fıtığından dolayı oluşan ağrılar genellikle çok şiddetlidir. Kişiyi ağrı kesici ilaçlar almaya yönlendirebilir. Ağrılar genellikle ani olarak gelişir öksürme hapşırma gibi ani hareketler ile iyice şiddetlenebilir. Bu ağrıları hafifletebilmek amacı ile düz sert bir zemine uzanılarak bir süre dinlenilebilir. Sinir köklerinde şiddetli ağrılar hissedilir. Çünkü sinir kökleri bel bölgesinden geçerek bacağın arka kısmına kadar ilerler. Bacaklarda ağrı ile beraber uyuşma ve karıncalanma olabilir. 

  Bel Fıtığı Ağrısı
  Bel fıtığı ağrısı, bel fıtığı ağrısını en aza indirmek için düzenli bir tedavi yöntemi seçilmelidir ve ona uygun bir şekilde davranılmalıdır. İlk olarak düzenli egzersizler yapılmalı ve bel bölgesini güçlendirecek hareketler yapılmalıdır. Kilo kontrolü sağlanmalıdır kişi ne kadar kilolu ise bel fıtığı o denli ağrı artmasına sebep olur. Özellikle göbek çevresindeki kilolardan kurtulmak gerekir. Bel fıtığı ağrılarını azaltmak için dinlenme önerilir fakat bu da ağrıların kronikleşmesine sebep olur ve bu durumda kişi sürekli dinlenmek isteyecek hareket kabiliyeti kısıtlanacaktır ve bu durumda günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek bir hale gelecektir. Ağrılar şiddetlenince doktor tarafından tavsiye edilen kas gevşetici veya ağrı kesiciler kullanılabilir bu sizi rahatlatır. Ayrıca ağrı kesici kremlerde yine doktor kontrolünde kullanılabilir. Ağrıların çok arttığı dayanılmaz bir hal aldığı ve ilaçların etki etmediği durumlarda ise ameliyat olmak gerekir. 
  ]]>
  Bel Fıtığı Fizik Tedavi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-fizik-tedavi.html Tue, 27 Nov 2018 07:22:31 +0000 Bel fıtığı fizik tedavi, aslında bel fıtığı probleminin çözülmesinde oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Öyle ki yapılan fizik tedaviler, özellikle günümüzde görülen bel fıtığı problemlerinde önemli etkiler yap Bel fıtığı fizik tedavi, aslında bel fıtığı probleminin çözülmesinde oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Öyle ki yapılan fizik tedaviler, özellikle günümüzde görülen bel fıtığı problemlerinde önemli etkiler yaparak kişilerdeki bu problemin çözümünü çok daha kolaylaştırmaktadır. Bel fıtığı yaşayan insanların aklına direk olarak ameliyat gelmektedir. Aslında bel fıtığı sorunu olan kişiler bu probleme hemen ameliyat olarak düşünmemelidirler. Günümüzde ameliyat olan insanların birçoğu aslında ameliyat olmadan da bu sorundan rahat bir şekilde kurtulabilir. Tabi ki bu durum direk olarak fizik tedavi ile gerçekleşecektir. Bunun için ameliyatı eğer zorunlu eğilse ikinci plana atmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Fizik tedavi yöntemleri bel fıtığında aslında ilk yöntem olmalıdır. Çünkü ameliyat kadar riski olmadan ve ameliyat kadar zor olmayan, bel fıtığı fizik tedavi oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat bunun için doktorun tavsiyelerine çok dikkatli bir şekilde kulak vermek ve uygulamak gerekmektedir. Bu şekilde hastalığınızdan çok daha rahat bir şekilde bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. 

Bel fıtığı fizik tedavi çok farklı yöntemlerle karşımıza çıkmaktadır. Gün geçtikçe fizik tedavi alanında da yapılan geliştirmeler sayesinde bu yöntemlerde kişilerin vücut özelliklerine göre uygulanarak bel fıtığı gibi problemlerinin çözümü son derece kolaylaştırılmıştır. Bu nedenle bel fıtığı sorunu olan kişilerin ameliyat olmadan önce fizik tedavi yöntemlerini uygulaması son derece önemlidir. Birçok kişi bu şekilde fıtık sorunundan kurtulabilir. Bu ihtimal günümüzde hastalık ilerlememiş ise yüzde seksen oranında geliştirilmiştir. Bel fıtığı fizik tedavi uygulanan hastaya aynı zamanda bazı tıbbi ilaçlar da verilmektedir. Bu sayede sorunların çözümü biraz daha kolaylaştırılır ve aynı zamanda çözüm süresi de kısaltılır.  Bu ilaçların yanında hastaya bol bol istirahat etmesi önerilmektedir. Bu şekilde bel fıtığının azaltılması sağlanır. Ayrıca hastalığın etkileri kişiler üzerinde çok daha azaltılır. Fizik tedavi uygulamalarının en önemli unsuru da  tabi ki kişinin doktorunun söylediklerine uymasıdır. Bunun yanında fizik tedavi uygulamaları yapılırken kişi günde iki saatte bir bölgeye soğuk uygulama yapmalıdır. Bu şekilde fizik tedavi uygulamalarının birini de evde kendisi yapmış olacaktır.  Eğer fizik tedavi yöntemleri işe yaramadı ise  çok daha detaylı fizik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler kişide ok daha etkili olacağından sorunun çözülme ihtimali artar. 

Bel Fıtığı Fizik Tedavi
Bel fıtığı fizik tedavi yöntemleri uygulanırken genellikle hastalarda ilk zamanlar bu uygulamalar sırasında biraz sancı ve ağrı gibi durumlar hissedilebilmektedir. Bu ağrıların bazısı fıtık ağrıları olmak üzere bazıları da kas ağrısı olabilmektedir. Bu durum yavaş yavaş yani kişi bu uygulamaları yaptıkça ortadan kalkacaktır. Bu nedenle oluşacak olan hafif ağrılara diş sıkmak gereklidir. Bu süreç aslında biraz sabır süreci olarak değerlendirilebilir.  Bu süreç sonrasında fizik tedavi etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlayacaktır ve hasta bu durumun farkına rahatlıkla varacaktır. İyi gelen bu tedaviler sayesinde hasta fizik tedavi yöntemlerini sürekli uygular. Bel fıtığı fizik tedavi, özellikle son zamanlarda geliştirilen ve insanlar tarafında çokça istenen bir durumdur. Bu tedavi yöntemlerinin herhangi bir ameliyat ya da cerrahi uygulama gerektirmemesinden dolayı insanlar bu yöntemleri benimseyerek yapmaktadır. 
]]>
Bel Fıtığı Bacak Ağrısı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-bacak-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 22:55:23 +0000 Bel Fıtığı Bacak Ağrısı, Birçok kişi bel fıtığını bel ağrısında gerçekleştiğini düşünmektedir. Bilenin aksine bel fıtığı ağrısı bel bölgesinde meydana gelmez. Daha çok bacakta meydana gelen bel fıtığı ağrı Bel Fıtığı Bacak Ağrısı, Birçok kişi bel fıtığını bel ağrısında gerçekleştiğini düşünmektedir. Bilenin aksine bel fıtığı ağrısı bel bölgesinde meydana gelmez. Daha çok bacakta meydana gelen bel fıtığı ağrısı bacaklar da başlayarak ayaklara topuklara kadar devam etmektedir.  Bel fıtığı ağrısı bacaklar da damar çekilmesi gibi hissedilmektedir.  Bel fıtığı yaşayan hastaların hepsi bacak ağrısı yaşamaktadır. Bel fıtığı bacaklar da ağrılara ve bacak kısımların da güç kaybına neden olmaktadır. Bel fıtığı ilerleyen dönemler de kişiler de idrar kaçırma gibi rahatsızlıklara da neden olmaktadır. Özellikle bel ağrısı yaşayan kişiler arasında fazla kilolu ya da ağır çalışma şartların da çalışan kişiler de bacak ağrıları daha fazla görülmektedir. Bel fıtığı ilk bacaklar da hissedilmektedir. Bacaklar da ağrı, ani kasılmalar, uyuşmalar ve ayak topuklarına kadar uzanan devam eden ağrılar şeklin de kendini gösterir.
Bel Fıtığı Bacak AğrısıBel fıtığının neden olduğu bacak ağrısının şiddetini azaltmak için bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Bel kısmına zarar vermeyecek şekilde egzersiz hareketleri de yapılabilir. Bel fıtığının neden olduğu bacak ağrısı için bitkisel çözümler de denenebilir. Bitkisel çözümler ve yapılan hareketler yetersiz kaldığında bir ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. 
]]>
Bel Fıtığı Ozon Tedavisi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ozon-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 13:52:04 +0000 Bel fıtığı ozon tedavisi, son yıllarda bel fıtığı hastalarında başarılı bir şekilde uygulanan tedavi yöntemidir. Bel ve bacak ağrılarına neden olan bel fıtığında sinirlere olan mekanik baskı ve diskin içind Bel fıtığı ozon tedavisi, son yıllarda bel fıtığı hastalarında başarılı bir şekilde uygulanan tedavi yöntemidir. Bel ve bacak ağrılarına neden olan bel fıtığında sinirlere olan mekanik baskı ve diskin içindeki nükleus pulpozus denilen jöle gibi yapının salgıladığı kimyasalların etkisiyle meydana gelen inflamasyon yüzünden ağrıya yol açar. Ozon son dönemlerde yaşamımıza giren, güzelleşme alanında, kanser hücrelerinin yok edilmesi gibi alanlarda etkili olan bir gazdır. Ozon ayrıca arı tedavisinde oldukça yararlıdır. Bildiğimiz oksijen O2 olarak gösterilirken, ozon O3 olarak gösterilir. Çünkü ozon 99 oksijenden elde edilmekte ve çoğu hastalığın tedavisinde etkin şekilde kullanılmakta olan aktif oksijendir.

Ozon tedavisinin bel fıtığındaki etkisi

Ozon tedavisi bel fıtığında hem ağrıya, hem de inflamasyon üzerine etki eder. Omurlar açısından amortisör görevini üstlenen disklerde hasar oluşursa, fıtık denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Diskte bulunan jöle sinir dokusu üzerine doğru taşma yapar. Diskteki bozulma şişmeye ve su tutmaya neden olur. Bu bacaklarda ve belde ağrı oluşmasını sağlar. Ozon tedavisi uygulandığında diskin içindeki proteoglikan adı verilen yapılarda parçalanma olur, bunlar su tutamaz, serbest oksijen radikalleri oluşmadığından diskte mekanik büzülme ortaya çıkar. Bundan sonra diskte şişme olmadığından, ağrı etkisi görülmez.

Disk küçüldüğünde, sinirlere baskı olmaz ve sinirler serbest kalır. Bu şekilde ozon tedavisinin ilk etkisi görülür. Ozon aynı zamanda inflamasyonu ortadan kaldırır. Güçlü bir anti inflamatuar etkisi olduğundan, sitokinler artar, protoglandinler baskılanır. Bu endojen morfin salınımına sebep olduğundan, dokulardaki aktif oksijen miktarı artar. Sinir kökü serbest kalır ve dokular iyileşmeye başlar. Bel kasları gevşeyerek, ağrılar azalır ve hastalara daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olur. Bel fıtığı iyileşeceğinden, hastaların normal yaşamına dönmesi mümkün olur.

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel fıtığında ozon nasıl verilir

Ozonun verilmesi 2 şekilde gerçekleşir. İlk yöntem ameliyathane koşullarında meydana gelen fıtığa yani diskin içine 1 defa ozon verilir. Bu uygulamada anestezi, neşter kullanılmaz. Ayrıca yan etkisi de oldukça azdır ve yeniden tekrarlanma özelliğine sahiptir. Hastalar hastanede yatmadan, 10 dakika içinde ozon tedavisi olurlar. Bu yönteme ozon diskektomi ya da diskoliz adı verilir.

Diğer yöntemin uygulanması poliklinikte omurganın çevresinde belin iki tarafında 3 sağa, 3 sola olacak şekilde 5 cm derinliğe ince iğneyle ozon verilir. Ozon gazı şişen disk çevresine ve sinire nüfuz eder. Bu yöntemle bel fıtığı ozon tedavisi 12-14 gün süreyle yapılır. Bu yöntemde diskosan olarak anılır.

]]>
Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-nasil-anlasilir.html Wed, 28 Nov 2018 21:01:25 +0000 Bel fıtığı nasıl anlaşılır, evet  belimizde oluşan her ağrı bel  fıtığı anlamına gelmiyor. Ancak, bel ağrıları duyduğumuzda uzman bir doktorun kontrolünde sebeplerini öğrenerek, duyduğumuz bu ağrıları ortadan ka Bel fıtığı nasıl anlaşılır, evet  belimizde oluşan her ağrı bel  fıtığı anlamına gelmiyor. Ancak, bel ağrıları duyduğumuzda uzman bir doktorun kontrolünde sebeplerini öğrenerek, duyduğumuz bu ağrıları ortadan kaldırmakta büyük fayda var. Belinizle beraber kalçanız ve bacağınızda da şiddetli ağrılarınız varsa, hemen doktora başvurun. Özellikle bilinçsiz, eğitimsiz, hareketsiz ve spor yapmayan insanlarda aşırı yaygın oluşan bel ağrıları, bitmek bilmeyen ağrılar, eğilip kalkamamak, ani bel tutulmaları gibi emareler görülüyor.

Atak tarzında oluşan ağrılar, düzgün ve doğru tedavi ile iyileştirilirken, belli bir kısmı da kalıcı rahatsızlık haline gelebiliyor. Araştırmacılar tarafından yapılan gözlemlerde kadınlarda bel ağrılarının çok daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Ehil olmayan kişiler tarafından uygulanan yanlış tedavi yöntemleri de bel ağrılarına sebep olur. Aktif tedavi önemli lakin aşırı istirahat içeren tedavi programlarında kemik ve kaslar olumsuz etkileşim görerek hasta daha kötü duruma geliyor. Türkiye'de yüzde 60 ağrı şikayeti duyanların, yüzde 30'unu bel ağrısı çeken hastalardan oluşuyor. Araştırmalara göre, bölgesel ağrı şikayetlerinin arasında bel ağrılarının görülme yüzdesi 75-80 miktarındadır. Örnek olarak gerçekten hayatının herhangi bir kısmında bel ağrısı çekmeyen insana rastlamak nadirdir. Bel ve çevresindeki ağrıların büyük bölümü bu bölgedeki yapılara bağlı olduğu halde, ayırıcı teşhis için bilmemiz gereken önemli noktalar vardır.

Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır
 Bel ağrı nedenleri 

1- Omurga ile ilişkili sebepler
2- Omurga dışı, diğer sistemlerden sebeple kaynaklanan bel ağrıları. Konu başlığımızın başına bel fıtığı nasıl anlaşılır özüne dönersek; bel fıtığında bel ağrısı yanında, fıtıklaşan disk materyalinin sinir köklerine uyguladığı baskı sonucunda kalçaya, bacağa yansıyan ağrılar da mevcuttur. Hastalar yakınmalarında eğer kalçasının, bacağının ağrılarından dert yanıyorsa, bel fıtığı doğrultusunda ilk şüphelerimiz oluşmuş olur. Bazen de fıtıklaşmanın olduğu yere bağlı olarak bel ağrısından daha önce bacakta ve ayakta ağrılar ile kendini belli eden bel fıtığı vak'aları da vardır ve yüzde bakımından sayıları da oldukça fazladır. Ağrı kişisel karakteristik olarak oturma şekli, dolaşmak, öksürmek, hapşırmak ve gerilmekle çoğalır. 

Teşhis koyma 

Ağrının araştırılıp değerlendirilmesi sonunda,yeterli bir şekilde nörolojik muayene edilerek,bel fıtığına bağlı değişik nöropatolojik sonuçlar da var mıdır diye bakılır. Şayet güç kaybı, his kaybı, refleks kaybı, atrofi tipi doneler edinilirse, kayıt edilip muayene sonlandırılır. Daha sonra ayrıştırıcı tanı ve kati tanı için, basit grafikler, gerekli olan laboratuvar tetkikleri, bilgisayarlı tomografiler, manyetik rezonans,gerekiyorsa da EMG, vb.tahli yöntemlerine başvurabilirler. Daha önceki senelerde, omurilik içindeki özel bir aralığa kontrastlı maddeler verilerek yapılan tetkikler artık hemen hemen hiç yapılmıyor. İskelet sisteminin tamamının dışında bel ağrılarına sebep olan hastalıklar mevcuttur. Bunların arasında, çeşitli sistemsel  kan hastalıkları, duodenum ülseri, sistemsel üriner hastalıkları, bazı kadınlarda oluşan adet görme hali, bağırsak ve mide hastalıkları gibi çok farklı sebepler sayılabilir. Bu sebeple bel ağrısı şikayeti ile gelen her hastada da, çok özenli bir araştırma, ciddi ve itinalı bir sistemik muayene yapılması gerekir. Her bel ağrısı çeken hastanın bel fıtığı hastası olmadığını yada en azından bel fıtığı rahatsızlığı varsa bile, yanında bel ağrısı oluşturabilecek diğer bir hastalığının da olabileceğini aklımızdan çıkarmamız gerekir.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-yapilmasi-gerekenler.html Thu, 29 Nov 2018 08:16:21 +0000 Bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, fizik hareketlerinin doktor kontrolünde yapması ve vücudu yoracak hareketlerden kaçınılması şeklinde sıralanabilir. Bel fıtığı, genellikle bel kaslarının ve om Bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, fizik hareketlerinin doktor kontrolünde yapması ve vücudu yoracak hareketlerden kaçınılması şeklinde sıralanabilir. Bel fıtığı, genellikle bel kaslarının ve omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan, kas-iskelet sistemine bağlı veya omurilikten çıkan sinir köklerinin sıkışmasına bağlı olarak oluşur.

Bel fıtığının başlıca belirtileri bel ve bacak ağrılarıdır. Bel fıtığı günümüzdeki cihazlarla kolay tespit edilir ve başlangıç aşamasında ise çeşitli hareketlerle tedavi edilebilir. Bel fıtığı kronikleşmiş ise tedavi ameliyatla sonuçlanır. Bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, ameliyat sonrasında hemen uygulanmaya başlanmalıdır. Aksi takdirde tedaviden istenilen sonuç alınamaz.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenlerin başında hastanın belini iyi muhafaza etmesi gelir. Bel fıtığı ameliyatı olan kişi, ameliyat sonrası beline korse bağlamalıdır ve  20 gün korseyle yürümelidir.
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası, hasta yemek yerken sırtını yastıkla desteklemelidir.
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası hasta kesinlikle alafranga tuvalet kullanmalıdır.
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası, doktorun verdiği fizik hareketleri uygulanmalıdır.
 • Ameliyat olan kişi kendini grip gibi hastalıklardan korumalıdır. Aksi takdirde hasta öksürecek ve dikişlerine zarar verecektir.
 • Hasta yatarken istediği pozisyonu kullanabilir ancak tam sağa ve tam sola kıvrılarak yatmamaya dikkat etmelidir. Sırt üstü yatarken bacaklarını karnına doğru toplamalıdır.
 • Hastanın yattığı yatak sert olmamalıdır.
 • Hasta ameliyattan 7 gün sonra çok sık yürüyüş yapmalıdır. Bu yürüyüşler, yarım saat ile bir saat arasında olmalıdır.
 • Bayan hastalar ameliyat sonrası yüksek topuklu ayakkabı giymemelidir.
 • Ameliyat sonrası ilk 45 gün hasta ağırlık taşımamalıdır.
 • Hasta ameliyat sonrası bir ay araba kullanmamalıdır ancak araba kullanmak zorunda olduğu durumla karşı karşıya kalırsa, 1.5 saatte bir mola vermelidir. Bu molaların yaklaşık 10 dakika olması yeterlidir.
 •  Ameliyat sonrası hasta, yüksek bir yere uzanmaya çalışmamalıdır.
]]>
Bel Fıtığı İçin Yatak https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-icin-yatak.html Thu, 29 Nov 2018 22:29:29 +0000 Bel fığında yatak seçimi oldukça önemlidir. Uzun süreli bel ağrılarında hastaların sıklıkla sordukları sorudur yatak konusu açıkçası bu konu hakkında   bilimsel araştırma olmadığı için hastalara net bir cevap v Bel fığında yatak seçimi oldukça önemlidir. Uzun süreli bel ağrılarında hastaların sıklıkla sordukları sorudur yatak konusu açıkçası bu konu hakkında   bilimsel araştırma olmadığı için hastalara net bir cevap verilememektedir. Halk arasındaki genel fikir bel fıtığı olan hastaların sert yatakta yatmaları gerektiğidir. Bel ağrısı olan hastaların betona, parkeye çarşaf yayıp haftalarca yatan hasta hikâyeleri oldukça fazladır. Peki bu konunun doğru cevabı nedir  İyi bir yatak iyi bir uyku sağladığı için hasta kendini daha iyi hissederek uyanacağı için  olan ağrıyı iyi yönde algılamasına sebep olacaktır. Yatak vücut eklemlerini  istirahat pozisyonunda tuttuğu takdirde eklemlerde aşırı zorlanma olmaz böylelikle çağrıda engellenmiş olur.

Bel Fıtığı İçin Yatak

Vücudun çıkıntılı kısımlarının üzerinde oluşan baskı ne kadar az olur ise ağrıda o kadar az olacaktır. Yatak tipinin omurgalar arasındaki disklerin beslenmesi üzerinde etkisi olabileceği düşülmelidir. Yatakları biraz daha detaylı inceleyecek olursak su yatağı, su bağlantısını sağlayan horizontal fiber tabakaları, su hareketini 1 saniye sonra kadar  stabilize etmektedir. Vücut şekline uyan visco elastik yatak ısı hassas basınç rahatlatıcı parçası vücut şeklini almasını sağlamaktadır. Sonuç olarak sert yatakların bel ağrını arttırdığını ve uyku kalitesini bozduğunu göstermektedir.]]>
Bel Fıtığında Bacak Ağrısı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitiginda-bacak-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 23:46:32 +0000 Bel fıtığı bacak ağrısı, insanların son derece zorluklar yaşadığı ve belden kaynaklanan hastalıklarından biridir. Bu gibi  bel sorunları genellikle insanlarda farklı bölgelerde sorunlar meydana getirmektedir. Zaten belde Bel fıtığı bacak ağrısı, insanların son derece zorluklar yaşadığı ve belden kaynaklanan hastalıklarından biridir. Bu gibi  bel sorunları genellikle insanlarda farklı bölgelerde sorunlar meydana getirmektedir. Zaten belde görülen fıtık ağrısı genellikle bel üzerinde, kasıkta, bacakta görülmektedir. Bu bölgelerde görülen ağrılar genellikle hastanın günlük yaşantısını derinden etkilediğinden dolayı kişiler bu ağrılardan dolayı doktora başvururlar. Böylece kişide görülen bel fıtığı doktorun yaptığı muayeneler, röntgen yöntemleri MR yöntemleri ve hatta ultrason gibi tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol edilmektedir. Bel fıtığı eğer ilerlemiş ise bu ağrılar kişinin bacağında da hissedilebilir. Tabi ki bu durumun meydana gelmesine neden olan farklı durumlar vardır. Bu durumlar birçok zaman beldeki fıtığın bacağa giden sinirlere yaptığı baskı ile bacakta ağrıların meydana gelmesi ile kendisini gösterebilmektedir. Bu tür bacak ağrısı şikayetleri ile doktora giden insanlar, bu ağrıların fıtık nedeni ile oluştuğunu duyduklarında şaşkınlığa uğramaktadır. Eğer kişide bulunan bel fıtığı bacak ağrısı sorunu bu durumlarda çözüme kavuşturulmaz ise bacaktaki ağrıların artmasının yanı sıra kişide felçlik gibi problemler görülebilmektedir. Günümüzde tıbbın bu kadar gelişmesine rağmen bel fıtığı bacak ağrısı sorunu olan kişiler doktora gitmeyi ihmal ettikleri için bu nedene bağlı olarak felçlik problemleri yaşayabilmektedirler. 

Birçok zaman kalçanın  orta kısmından başlayarak bacaklara doğru yayılan bacak ağrısı birçok zaman kişinin bel fıtığı sorunundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Aslında insanlarda görülen ve herhangi bir dış etkene bağlı olmadan görülen bacak ağrıları, birçok zaman bel fıtığı sorununun belirtileri arasında yer almaktadır. Bu problem daha fazla yayılmadan müdahale edildiği zaman çok daha büyük sorunların önüne geçilmiş olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığı bacak ağrısı, kesinlikle dikkate alınması gereken durumlardandır. Bel fıtığından kaynaklanan bacak ağrıları genellikle kişi yürürken, kalkarken ve oturmaya çalışırken aniden görülerek sancılar şeklinde meydana gelmektedir. Bazı zamanlarda bu ağrılar kişide kas kasılmasına neden olduğu için kişide kilitlenme durumları meydana gelebilir. Bu durumda bölge yumuşatılmak amacı ile sıcak uygulama yada masaj yöntemi uygulanarak rahatlatılmaya çalışılır. Fakat bu durumlara bakılarak kimse her karşılaştığı bacak ağrısını bel fıtığı ile değerlendirmemelidir. Çünkü meydana gelen bacak ağrıları bazen başka nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bacağa vuran bel fıtığı ağrılarında en rahatlatıcı şey tabi ki kişinin bazı bel fıtığı egzersizlerini kontrollü bir şekilde yapmasıdır. bu egzersizler sayesinde kişide mükemmel rahatlamalar meydana gelecektir ve kişi bu egzersizleri yaparak ağrılarını azaltabilecektir.

Bel Fıtığında Bacak Ağrısı
Yapılan araştırmalara göre bel fıtığı bacak ağrısı gibi problemler bel ve karın kaslarının güçlendirilmesi ile rahatlıkla azaltılabileceğinin kanısına varılmıştır. Bu nedenle doktorunuzdan öğreneceğiniz egzersizleri evlerinizde aksatmadan yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Bel fıtığı bacak ağrısı, sorunu genellikle bel ve karın kasları zayıf olan insanlarda görülen bir problemdir. Bu tür ağrıların şiddeti fazla olduğu için ağrı kesici gibi ilaçlar bu durumda çok etkili olmaz. Bel fıtığının bacağa etkisi ile bacakta kas erimesi gibi farklı problemler meydana gelebileceği için kişilerin kesinlikle bu duruma bir dur demesi gerekmektedir. Bu durumu ise doktorunuza giderek kontrol altına alabilirsiniz. 
]]>
Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/mikrocerrahi-bel-fitigi-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 18:11:11 +0000 Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı, Bel fıtığı hastalarının fizik tedaviye rağmen ağrılarının devam etmesi, bacakta incelme görülmesi, idrar tutamama, çok fazla ağrı görülmesi gibi durumlarda ya da MR sonucunda disk Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı, Bel fıtığı hastalarının fizik tedaviye rağmen ağrılarının devam etmesi, bacakta incelme görülmesi, idrar tutamama, çok fazla ağrı görülmesi gibi durumlarda ya da MR sonucunda diskten bir parça koptuğu tespit edildiğinde hastaya cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir. Hastaların çoğu, bel fıtığı ameliyatı sonucunda sakat kalabilecekleri gibi birçok nedenden ötürü korkmaktadırlar, ancak mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatı sayesinde artık hastalarda bu tip korkular görülmemektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatında Cerrahi Yöntemler: Hastalara bel fıtığı ameliyatı yapılarak, fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki baskının kaldırılması amaçlanmaktadır.

Açık Diskektomi: Açık diskektomi, genel olarak hasta yüzüstü pozisyonda yatarken ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Fıtık bölgesinin üst kısmında bulunan cilde yaklaşık olarak 3 ile 5 santim arası bir kesik açılmakta ve cerrahi uygulama bu kesikten yapılmaktadır ve bu yöntem günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı

Mikrodiskektomi: Bu işlem esnasında belden aşağı ya da genel anestezi uygulanabilmektedir. Bu yöntemde kesik olan yer yaklaşık 1 ile 1,5 santim arasıdır ve bu yöntemde kas dokusu daha az sıyrılarak, daha iyi görüş sağlanabilmektedir. Mikrodiskektomi bu anlamda açık diskektomiye göre fark sağlamaktadır. Hastanın kas dokusunun daha az sıyrılması ile daha iyi görüş sağlanması durumu, ameliyatın ardından hasta olan kişinin daha az acı çekmesi ve daha rahat olması anlamını taşımaktadır. Ameliyat esnasında mikroskop kullanılmaktadır ve bu sayede dokuların 3 boyutlu olarak daha ayrıntılı tanınması sağlanmakta ve ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmektedir. Bunun yanı sıra, Mikrodiskektomi günümüzde bel fıtığı için uygulanan cerrahi yöntemler içerisinde en etkili yöntemdir.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı: Endoskopik bel fıtığı ameliyatı, bel bölgesinde orta hattan ya da yan taraftan girilerek yapılan bir cerrahi yöntemidir. Bu yöntemde diğer iki yönteme göre ciltte açılan kesik daha küçük, yaklaşık 1 santimlik bir kesik açılmaktadır. Daha sonra ise, açılan bu kesikten içeri, fıtıklaşmış disk alanına 4 milimetrelik bir endoskop sokulmaktadır ve cerrahi müdahale de ekrandan cerrahi saha görülerek yapılmaktadır.

]]>
Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Yatmalı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-olanlar-nasil-yatmali.html Sat, 01 Dec 2018 06:46:59 +0000 Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Yatmalı Bel fıtığı olan kişilerin nasıl yatması gerektiğinden bahsetmeden önce kısaca nasıl bir yatakta yatmaları gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Bir kere, bel fıtığı olan bir kişinin Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Yatmalı Bel fıtığı olan kişilerin nasıl yatması gerektiğinden bahsetmeden önce kısaca nasıl bir yatakta yatmaları gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Bir kere, bel fıtığı olan bir kişinin yatacağı yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Tam anlamıyla gevşeyebilmek ve iyice dinlenebilmek amacıyla yatılacak yatağın bel çukurunu dolduracak yumuşaklıkta olması yeterlidir. Daha serti ya da daha yumuşağı ise, hasta için zararlıdır. Ayrıca, bel fıtığı olan hastanın yatma pozisyonu ve oturup doğrulma pozisyonları farklı olacağı için hastanın yatacağı yatağın da yerden en az 50 santim yüksek olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan ani ve yanlış bir hareket daha kötü sonuçlara sebep olabilecektir.

Şimdi gelelim bel fıtığı olanların nasıl yatması gerektiğine. Bel fıtığı hastalarının bu oturma kalkma ve yatma tekniklerini çok iyi öğrenmelidirler. Çünkü bunu sürekli olarak yapmaları gerecektir. Yatağa yatarken bel fıtığı hastasının yapması gereken ilk şey yatağın kenarına oturmasıdır. Daha sonra, her iki elinde yatağın kenarında olması gerekmektedir. Böylelikle yataktan destek alan hasta, diz arkasındaki çukurları yatağı kenarına değdirene dek kendini yatağın ortasına alması gerekmektedir. Ardından, ilk olarak bir dirseği yatağa dayayıp tam yan şekilde yatan hastanın başını yastığa değdirince ise, ayaklarını yatağa çekmesi gerekmektedir. Böylece yatağa tam olarak yatmış olan hasta isterse bu vaziyette, isterse de sırtüstü dönerek yatabilir. Bunun yanı sıra, hasta yatakta yatarken dizlerini kıvırıp yan olarak da yatabilmektedir. Hasta eğer sırt üstü vaziyette yatıyor ise, istediği takdirde iki dizini birden kırabilir ya da daha rahat etmek amacıyla dizlerinin altına bir yastık koyabilir. Bunların yanında, yüz üstü yatmak ise, ağrıları daha fazla arttırabileceği ve hastayı rahatsız edeceği için hasta tarafından tercih edilmemelidir.

Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Yatmalı

Bel fıtığı hastası olan bir kişi yataktan kalkmak istediğinde de bu yaptıklarının tam tersini yapmaktadır. Şöyle ki;  yatakta sırt üstü yatmakta olan hasta ilk olarak,  kalkacağı yöne doğru dönmelidir. Daha sonra ise, ilk olarak iki bacağını da aynı anda aşağıya doru sarkıtmalı ve bu esnada da yatağa yakın olan dirseğini dayanak olarak kullanıp, baş ve vücudu yataktan kaldırmalıdır. Böylece yatağın kenarında oturur vaziyette olan hasta acele etmeden ve iki eli ile destek alarak yataktan kalkmalıdır. 

]]>
Bel Fıtığı İğne Tedavisi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-igne-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 15:31:11 +0000 Bel fıtığı iğne tedavisi, ilaç tedavilerine olumlu cevap vermeyen hastalarda, ağrının çok ön planda olduğu hastalarda uygulanan girişimsel bir tedavi yoludur. Enfeksiyon tedavisi denilen bu yöntem aynı zamanda boyun Bel fıtığı iğne tedavisi, ilaç tedavilerine olumlu cevap vermeyen hastalarda, ağrının çok ön planda olduğu hastalarda uygulanan girişimsel bir tedavi yoludur. Enfeksiyon tedavisi denilen bu yöntem aynı zamanda boyun fıtıkları içinde uygulanabilir. Geçmişten itibaren uygulanan tedavi daha çok ağrı bilimiyle uğraşan algoloji uzman doktorları tarafından yapılır. 

Omurlar arasındaki disk denilen yastıkçıkların çeşitli nedenlerle hasar görmesi durumunda ortaya çıkabilen fıtık denilen olgularda, hastaların en fazla yakınması bacak ve beldeki ağrılardır. Öncü belirti olarak bel tutulması şeklinde belirti veren bel fıtığı zamanla normal ağrı kesicilerle bile geçmeyen ağrılara neden olur. Bu ağrılar yüzünden geceleri bile hastalar uyku uyuyamaz hale gelebilir. Disklerin arasından fırlayan jöle yapının sinirlere yaptığı bası sonucunda en küçük bir hareket bile ayak parmaklarına kadar uzanan ağrıya neden olabilir. Hastalarda karıncalanma etkisi gösterebilir. İlerleyen vakalarda idrar ve büyük abdestin tutulamaması, yürüme bozukluğu gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bel fıtığı bu aşamaya geldiğinde cerrahi tedaviyi gerektirir. Ancak daha erken aşamalarda hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla bel fıtığı iğne tedavisinin uygulanması ağrılar açısından yararlı olur.

Bel Fıtığı İğne Tedavisi

Bel fıtığı iğne tedavisi nasıl uygulanır

Bel fıtığı hastalarında ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler, FTR tedavilerinin sonuç vermemesi halinde, hastanın algoloji uzmanı hekimlere gitmesinde yarar bulunmaktadır. Bel fıtığı iğne tedavisi MR görüntüleri sonucunda bulging denilen fıtıklarda oldukça başarılı olan bir tedavidir. Hastadaki sinir şişkinliğini yok eder, disklerden salınan kimyasalların ağrıya neden olmasına engel olur. Bu tedavinin etkinliği % 50-80 arasındadır. Hastalığı tedavi edici olduğundan, özellikle ayaklarda, bacaklarda, kollarda oluşan karıncalanmaya engel olur. İğne tedavisi hastaya yılda 3 kez uygulanabilir. Tedavi ameliyathane koşullarında, algoloji doktorları tarafından uygulanır. Stopi ile fıtığın olduğu bölgeye enjeksiyon yapılır. İğneyle enjekte edilen kortizon kapalı bir bölgeye verildiğinden, oldukça az bölümü kan dolaşımına girer. Bu tedavide kortizonun yan etkileri genellikle görülmez. Ancak yüksek tansiyon, mide rahatsızlığı, şeker hastalığı olan hastaların özenle izlenmesi gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara da bel fıtığı iğne tedavisi uygulanamaz. Bu tür ilaçlar iğne tedavisinden en az 1 hafta önce kesilirse, doktorun önermesiyle ve bazı tahlillerin yapılmasıyla tedavi uygulanabilir.

]]>
Bel Fıtığı Tedavileri Nelerdir https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-tedavileri-nelerdir.html Sun, 02 Dec 2018 14:18:32 +0000 Bel Fıtığı Tedavileri Nelerdir, Bel fıtığı tedavileri nelerdir, bel fıtığı hastalığı günümüzde bir çok insanımız tarafından yakınılan ve her on kişiden bir kişide görülmekte olan yaygın hastalık türlerimizdendir. Bel Fıtığı Tedavileri Nelerdir, Bel fıtığı tedavileri nelerdir, bel fıtığı hastalığı günümüzde bir çok insanımız tarafından yakınılan ve her on kişiden bir kişide görülmekte olan yaygın hastalık türlerimizdendir. Bel fıtığı oluşumu olarak belimizde bulunan kaburga kısımında disk adı verilen kıkırdakların bir veya bir kaç tane diskin sinir sistemlere yaptığı basınç ile bel fıtığı oluşur. Belimizde disklerin kıkırdaklardan ayrılarak veya kayarak yapmış olduğu basınç ile bitmez bilmeyen bel ve bacak ağrıları gerçekleşir. Hatta hastalık ilerlediği takdirde hayatımızın bir çok alanında hareket olanaklarını kısıtlar. Bundan dolayı, bel fıtığı tedavisi bir çok farklı aşamalar ile gerçekleşir. İyi bir uzman beyin cerrahi tarafından çekilen MR ultrason vb. gibi tahlil sonuçlarına göre tedavi süreci belirlenir. Bu süreci başlangıç dönemi ilaçlar ve kremler, diğeri orta düzeyde ki bel fıtığı rahatsızlıkları olanlara krem ve ilaçlar ile birlikte fizik tedavisi gerçekleştirilerek egzersiz yaptırılır. Ve son olarak bel fıtığı hastalığı ilerlemiş ve daha önceden bahsetmiş olduğumuz kıkırdakların bulunduğu kısımda ki disk adı verilen kıkırdağın yerinde çıkması ve kırılması gibi durumlarda cerrahi müdaheler gerekmektedir. Bundan dolayı, bel fıtığı tedavilerini sürecine ve tedavi çeşitlerine göre ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Bel Fıtığı Tedavileri Nelerdir
Bel Fıtığı Hastalığı İlerlememiş Ve Başlangıç Aşamasında Kullanılan İlaç Tedavisi: Bel fıtığı hastalarında ilk olarak ilaç tedavisi önerilir. Uzman bir doktor tarafından kas gevşetici ve bazı kemik ilaçları verilerek kıkırdak kısımında ki disklerin yapmış olduğu basınç azaltılmaya çalışılır. Ve bu şekilde bel fıtığı rahatsızlığın ilerlemesi önlenmektedir. Bel fıtığı teşhisi konulmuşsa ve gerekli ilaç tedavileri ön gürülmüşse burada asıl görev hastalara düşmektedir. Çünkü bel fıtığı hastaları artık bundan sonraki yaşamlarına dikkat etmelidir. Unutulmamalidir ki bel fıtığı genel olarak ağır kaldırmada, çok fazla oturmadan kaynaklı aşırı soğuğa maruz kalma ve çok fazla ayakta durma gibi etkenlerden dolayı bel fıtığı gerçekleşmektedir. Bundan dolayı dikkat etmelisiniz. Size verilen ilaç tedavisini eksiksiz ve belirtilen bir şekilde periyodik bir şekilde gerçekleştirmenizdir. Ayrıca diğer bir önemli husus artık çok fazla ağır kaldırmayın. Maksimum bir - iki kiloyu geçmesin. Ve eğer oturarak çalışıyorsanız, her yarım saatde bir kalkarak yürüyebilir ve dolanabilirsiniz. Ayrıca çalışma şartlarından dolayı ağır kaldırmanız gerekiyorsa, dikkat ederek kaldırabilirsiniz. Bacak ve belinizi bükerek oturma pozisyonu aldıktan sonra ağırlığı kaldırabilirsiniz. 

Bel Fıtığı Tedavilerinde Fizik Tedavisi: Bel fıtığı tedavilerinde fizik tedavisi, bel fıtığı rahatsızlığında ilaç tedavisinden sonraki aşamadır. İlaç tedavisi kullanılırken ve hastalıktan gerileme kaydedilmediği takdirde fizik tedavileri gerçekleşebilir. Fizik tedavisi ilaç tedavisi ile birlikte uygulanmakta olan bir tedavidir. Verilen kas gevşetici ve kemik ilaçları ile birlikte fizik tedavisi uygulanarak bel fıtığına neden olan kıkırdak bölgesinde diskin esnek bir şekilde başınç yapmasını engellemek amacıyla egzersizler yapılır. Fizik tedavisi hastadan hastaya farklı sonuçlar elde edilse de genel olarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Fizik tedavisinde önemli olan husus yapılan egzersizlerin bel fıtığına neden olan disklere yönelik olarak yapılmasıdır. Yani sonuca dayalı olarak başarı sağlanması için yapılan egzersizler iyi tespit edilmelidir. Aksi takdirde yapılan egzersizlerin hiç bir faydasını alamayabilirsiniz. Bunun için çok iyi uzaman bir doktor kontrolünde fizik tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Fizik tedavisi süreci doktor tarafından belirlenir. Bu bir haftadan yirmi güne kadar uzayabilir. Seans sayısını ve süreci doktor belirler. Size düşen bu süreçte tedavinizi ihmal etmemek ve periyodik bir şekilde tedavi sür]]> Feridun Kunak Bel Fıtığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/feridun-kunak-bel-fitigi.html Sun, 02 Dec 2018 15:39:31 +0000 Feridun Kunak Bel Fıtığı, Feridun Kunak bel ağrısı tedavisi için önerileri şunlardır; bel ağrılarına sıcaklık iyi geliyor diyen Feridun Kunak, sauna belt gibi ısıtıcıları kullanarak beli sıcak tutmak faydalıdır diye bel Feridun Kunak Bel Fıtığı, Feridun Kunak bel ağrısı tedavisi için önerileri şunlardır; bel ağrılarına sıcaklık iyi geliyor diyen Feridun Kunak, sauna belt gibi ısıtıcıları kullanarak beli sıcak tutmak faydalıdır diye belirtmiştir. Ayrıca barfiks demirini sallayarak, egzersiz hareketleri yapmak bel fıtığına iyi geldiğini belirtir. Feridun Kunak eskilerden beri kullanılan, kupa çekme yöntemini, bel fıtığı şikayeti olanlar için öneriyor. Kupa çekmek, bel ağrılarına iyi gelmesinin sebebi, oradaki bölgenin kan dolaşımını sağlamak  ve hızlandırmak en iyi tedavi yöntemlerindendir.Fakat uygulanacak akupunktur bölgeleri çok önemlidir. Bel ağrısına iyi gelen şifalı yağlar, ozon yağı, susam yağı, zeytinyağı, kantaron yağı bel fıtığı ağrılarına masaj yapılmasında faydalı olduğunu söyleyen, Feridun Kunak şu tavsiyeleri de ekledi; eğer kupa çekmeyi bilmiyorsanız, kupa çekme işlemi  lavabo açma pompasıyla yapılır.

Feridun Kunak Bel Fıtığı

Elektrik süpürgesinin  ucuyla bile bu işlem yapılabilir diyen Feridun Kunak, bel ağrısı tedavisinde ilginç ama etkili yöntemler geliştirmiştir. Feridun Kunak, bel fıtığı ve bel ağrıları şikayetlerinde egzersiz hareketlerinin öneminin altını çiziyor. Bel ağrılarını ve bel fıtığı arıları için hafif ama etkili yöntemler vardır. Bu hareketlerin dışında, yürüyüş, havuz veya denizde yüzmek, çok hafif tempolu yürüyüş, kondisyon bisikleti, ısınma ve esneme hareketleri bel ağrısına iyi gelen hareketler arasındadır.]]>
Bel Fıtığı Lazer Tedavisi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-lazer-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 12:34:24 +0000 Bel Fıtığı Lazer Tedavisi, Hastaları  hayli zorlayan bel fıtığı, artık modern teknolojiyle kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Yetişkinlerin yüzde sekseninin hayatların da bir dönemde en az bir kez bel kısm Bel Fıtığı Lazer Tedavisi, Hastaları  hayli zorlayan bel fıtığı, artık modern teknolojiyle kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Yetişkinlerin yüzde sekseninin hayatların da bir dönemde en az bir kez bel kısmındaki ağrıdan müzdariplerdir. Bel fıtığı, çoğunlukla otuz, atmış yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilmesi olası bir hastalıktır. Şimdiye kadar gerek ameliyat, gerekse uzun toparlanma süreci nedeniyle hastalar için kabusa dönen bel fıtığı, artık modern teknoloji sayesinde tedavi etme ihtimali bulunmaktadır.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtıklarının büyük çoğunluğu dejeneratif değişikliklere bağlı olarak meydana gelebilir. Dejeneratif farklılıklar sonuç olarak fıtıklaşmaya gitmekle beraber belirtiler ağır ağır çoğalarak ortaya çıkar. Başlangıçta yakınmalar gelip geçici künt bel ağrısı devreleri şeklindedir. Bir iki günle bir iki hafta süreli bu ağrı atakları aralıklarla birkaç sene süre gelir. Fıtıklaşma eğer halkaları tamamen yırtar ve çekirdek dışarı çıkmış ise aniden kalçada başlayan ve bacağa uzanan keskin ağrı biçiminde ağrılar başlar. Bu hallerde hastalar bel ağrısından fazla keskin bacak ağrısı duyarlar. Bu olasılıklar muhtemelen halka bölümünün yırtılıp basınç etkisinden çıkması ve basıncın yalnızca sinire yönelmesiyle meydana gelir. Ağrı fıtıklaşma tarafındaki kalçada, baldırda ve  ayak parmaklarında bile hissedilebilir.

Sinir basısı ile birlikte bacakta sinirin yayılım alanında iğnelenme, karıncalanma ve uyuşmalar başlayabilir. Duyu bozukluklarının oluştuğu hastalarda reflekslerde de yavaşlama başlar. Sinir basısının sonucu olarak sinirin idare ettiği kaslarda güçsüzlük ve duyusunu sağladığı alanlarda duyu bozuklukları meydana gelmektedir.
Bel Fıtığı Lazer Tedavisi
Tam Endoskopik (Tam Kapalı) Diskektomi Yöntemi

Son 10 yıl içerisinde kullanımı çoğalan ve  5 yıl içinde de artık mikrodiskektominin yerini son yöntem "tam endoskopik diskektomi" ne bırakır. Tam endoskopik diskektominin en büyük yanı tamamen kapalı bir ameliyat olmasıdır. Ameliyat yarım santimetrelik bir kesiyle yapılır.

Tam Endoskopik Diskektomi Yönteminin Avantajları

Yöntemin avantajları başlıca: Lokal anesteziyle yapılabilmesi, hastanede yatış olmaması, komplikasyon oranın azlığı, mikrocerrahi yöntemle ameliyat edilen hastalarda yenilendiğinde uygulanabilmesi, ilave sistemik hastalığı olan yaşlı hastalarda iç rahatlığıyla yapılabilir. Hasta aynı gün içerisinde hastaneden çıkabilir ve çok kısa sürede rutin hayatına devam edebilir, rahat bir ameliyat yöntemidir.

Bel Fıtıklarında Lazerli Epiduroskopi Yöntemi Epiduroskopi ile bel fıtığı tedavisi nedir   


Fleksible, yani ucu her yöne dönebilen fiberoptik endoskop ile bel bölgesindeki yapı detaylı olarak görüntülenerek video kamera düzeneği ile değerlendirilir, fıtıklara lazer yapılarak onların küçülmeleri sağlanır, yapışıklıkların mekanik olarak alınması sağlanır, sinir sıkışmaları düzeltilir ve ilaç enjeksiyonları verilerek dokuların fizyolojik sağlıklarına tamamen kavuşmaları sağlanır. 

Epiduroskopi yöntemi kimlere uygulanır

Epiduroskopi, mikrocerrahi gerektirecek kadar büyük olmayan fakat inatçı bel ve bacak ağrılarına sebep olan bel fıtığı, omurga küçüklüğü ve sinir sıkışmalarında yapılır. Bel omurgasıyla ilgili problemi olan hastaların çok büyük bir kısmı ameliyat gerektirmeyecek ama yine de yürümek, oturmak gibi günlük faaliyetleri kısıtlayarak yaşam kalitesini engelleyen şiddetli ağrılardan şikayetçi hastalardan oluşur. Genel olarak fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen bu hastalar için epiduroskopi en son teknoloji ve en güzel usul olarak düşünülmektedir. Epiduroskopi, bel bölgesinde bir veya iki değil, daha çok mesafede yaygın fıtıklaşmaları olan hastalarda başarı ile ge]]> Bel Fıtığı Nedir https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 11:39:37 +0000 Bel Fıtığı Nedir, Günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden biri olan ve kişilerin yaşamını zorlayan aksatan hastalıklardan biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığı bir çok kişi de görülmektedir. Bel f Bel Fıtığı Nedir, Günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden biri olan ve kişilerin yaşamını zorlayan aksatan hastalıklardan biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığı bir çok kişi de görülmektedir. Bel fıtığı bel kaslarının ve omurgadaki anı zorlamalardan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Kas ve iskelet sisteminden doğan bu rahatsızlık kişilere ağır ağrılar vermektedir. Bel fıtığı genellikle kas ve bağlarının zarar görmesinden dolayı yaşanmaktadır. Bel ağrısı çok az da olsa abse, enfeksiyon, primer, artrit gibi nedenlerle de oluşmaktadır.  Bel fıtığı kişilerin hareket etmesini engellemektedir. Gerekli önlemler alınmazsa daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bel fıtığın da erken tanı, tedavi sürecinde ve tedavi süreci sonrasında gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir. Bel fıtığı hemen hemen birçok insan da görülmektedir. Dünyada en çok yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Dünya nüfusunun ortalama )80-85'i yaşamının herhangi bir dönemin de bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Bel fıtığı yetişkinlerin yaklaşık % 30-80' in de görülmektedir. Bazı bel ağrıları altı hafta da  geçmektedir. Bazı bel ağrıları da sürekli tekrarlamaktadır. Bazı dönemler de azalırken bazı dönemler de hiç beklemediği anlarda ortaya çıkmaktadır. Kronik bel ağrıları da gerçekleşmektedir. Bel ağrıları için de kronik bel ağrıları % 5 görülmektedir.  

Bel fıtığı genellikle orta yaş ve üstü kişilerde çok görülmekle birlikte genç yaştaki kişilerde de görülebilmektedir. Gençler de görülen bel fıtığının nedeni genellikle genetik faktörler ile omurga kısmında oluşan bozukluklardır. Örneğin; omurgalar da kaymalar, omurga eğriliği, ankilozan gibi durumlar örnek verilebilir. Bel fıtığının görülme olasılığı kadınlara göre erkekler de daha fazladır. Ayrıca kişilerin çalışma şartları ve çalışma biçimleri de bel fıtığı görülme yaşını ve derecesine etki etmektedir. Aynı zaman da kişilerin vücut yapıları, boyları ve kiloları da bel fıtığı tetiklemektedir. Obezite olan  ve uzun boylu olan kişiler de bel ağrıları daha fazla görülmektedir. 

Bel Fıtığı Nedir
Bel ağrıların şiddeti ve ağrıların sıklığı kişilere göre farklılık göstermektedir. Özellikle kişilerin yaşam biçimleri bel ağrılarını etkilemektedir. Bireylerin meslekleri etki eden en önemli faktördür. Kişilerin hareketleri, eşyaları kaldırma- taşıma işlemleri, spor yaparken vücut yapıların uygun hareket etmemeleri, oturma şekilleri ve oturma süreleri gibi faktörler kişilerin bel ağrılarını etkilemektedir. Sürekli oturan kişiler de bel ağrıları çok sık görülmektedir. 

Bel fıtığının tanısı ve tedavisi çok önemlidir. Erken tanı bel fıtığının ilerlemesini engeller ve yaşanabilecek risklerin önüne geçer. Bel fıtığı için gerekli önlem alınmaması ölümcül olaylara neden olabilir. Bel fıtığı sağ ve sol tarafta olabilmektedir. Bel fıtığı hangi tarafta olursa olsun belirtileri aynıdır. Bel fıtığının ağrısı kalçadan başlar ve bu ağrı topuk kısmına kadar devam eder. Şiddeti farklılık gösterebilir. bel fıtığının ağrısı bel kısmın da fazla görünmemektedir. Genellikle kalça ve bacak kısmında ağrılar görülür. Bel fıtığı ani hareketlerle ve hatta öksürme ya da ıkınma gibi nedenlerle şiddetini artırmaktadır. 
]]>
Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigina-bitkisel-cozum.html Tue, 04 Dec 2018 20:37:30 +0000 Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm, Bel fıtığı ağrısı kişilerin günlük işlerini yapma dahi engel olmaktadır. Şiddetli ve sürekli ağrılar bireylerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bel fıtığı tanı konulduktan sonra tedav Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm, Bel fıtığı ağrısı kişilerin günlük işlerini yapma dahi engel olmaktadır. Şiddetli ve sürekli ağrılar bireylerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bel fıtığı tanı konulduktan sonra tedavi süreci başlamaktadır. Bel fıtığının tıbbi tedavi yöntemleri olduğu gibi bitkisel çözümleri de bulunmaktadır. Halk arasında bitkisel tedavi ilgi görmektedir. Özellikle fizik tedavisi ve ilaç tedavisi sonucun da ağrıları devam eden kişiler ile ilaç kullanmak istemeyen kişiler bitkisel tedavi yöntemine yönelmektedir. Omurlar arasındaki disklerin dışarı fırlayarak ağrı yapması ve omurların aşırı zorlanmasından dolayı bu durum kişilere aşıra ağrı yapmaktadır. Bu ağrıdan kurulmak için kişiler ağrıyı azaltmak için bazı bitkiler kullanmaktadır. Bu bitkiler oral yolla alındığı gibi bazıları da doğrudan kullanılabilir.  Birçok kişi ilaçların yan etkisine fazla maruz kalmamak için bitkisel çözümleri denemektedir. 

Bel fıtığına iyi bitkiler doğrudan kullanılabildiği gibi karışım haline getirilerek de kullanılabilir. Bel fıtığı için kullanılan ve önerilen bitkisel çözüm önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Aksöğüt: Aksöğüt bitkisi bel fıtığı için kullanılan bitkilerden en etkili olanıdır. Aksöğüt bitkisinin içinde salisin maddesi bulunmaktadır. Salisin maddesi bel ağrısını dindirmekte ve sakinleştirir. Salisin maddesinin yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. 

Çarkıfelek Bitkisi: Çarkıfelek bitkisi bel fıtığı sonucunda oluşan spazm ve kalça kısmın da hissedilen ağrıya iyi gelmektedir. Ve bu ağrıyı azaltmaktadır.
 Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm
Kurbağa Otu, Biberiye: Bu bitkiler de bel fıtığının neden olduğu ve sinirler de ortaya çıkan ağrıları hafifletir. 

Amberbaris: Bel fıtığı için doktorlar tarafından önerilen bu bitkinin meyvesi, gövdesi ve kökleri bel fıtığı ağrılarını hafifletmekte ve azaltmaktadır. 

Bu bitkilerden başka bel fıtığı için kullanılan bitkiler vardır. Bunlar; öküz gözü, keçi sakalı, zerdaçal, Hint yer elması ve kava gibi bitkiler de kullanılmaktadır. Bel fıtığı tedavi için kullanılan bu bitkilerin yanı sıra bel fıtığı hastalarının beslenme düzenlerine ve biçimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bel fıtığı hastalarının bol bol sebze ve meyve tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca balık yağı, kuru yemişler ve tam tahıllı ürünler tüketilmelidir. Bu besinler vücudun kendini tamir etmesini ve tedavi sürecinde vücudun ağrılarla mücadele etmesine yardımcı olacaktır. 
]]>
Bel Fıtığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi.html Wed, 05 Dec 2018 15:35:48 +0000 Bel Fıtığı, günümüzde her gün ilerledikçe artmakta olan ve her on kişiden bir kişide görülmekte olan olan bir hastalıktır. Bel fıtığı günümüzde ağırlaşan çalışma şartları ve srtese bağlı olarak gerçekleşen Bel Fıtığı, günümüzde her gün ilerledikçe artmakta olan ve her on kişiden bir kişide görülmekte olan olan bir hastalıktır. Bel fıtığı günümüzde ağırlaşan çalışma şartları ve srtese bağlı olarak gerçekleşen bir sinir sistemi hastalığıdır. Bir çok kişi bu hastalıktan muzdarip bir şekilde hayatlarına ağrılar ve sancılarla devam etmek zorunda kalmaktadırlar. Bel fıtığı genel olarak insanlarda ağır kaldırmaya bağlı çalışma şartlarına maruz kalanlar (sanayide çalışanlar, taş ocakları vb.) veya oturarak çalışanlarda ( kepçe operatörü, kamyon veya tır şoförleri, masabaşı memurlar vb) sıklıklar görülen bir hastalıktır. Bel fıtığı cinsiyet ayırt etmeksizin bir çok kişide görülmektedir. Bel fıtığı genel olarak 30 ile 50 yaşları arasında görülmektedir. Bel fıtığı hastalığı genel olarak gerekli tedavileri yapılmadığı ve önlemleri alınmadığı takdirde ciddi kalıcı rahatsızlar vermektedir. Bundan dolayı bel fıtığı rahatsızlığını kesinlikle hafife alınmamalı ve gerekli müdahaler yapılmalıdır. Bel fıtığı, ile ilgili belirtileri ve tedavilerini ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur Ve Belirtileri; Bel fıtığı nasıl oluşur ve belirtileri, bel fıtığı oluşum olarak omurgalarımızda bulunan ve disk adı verilen kıkırdakların genel olarak yerlerinden çıkarak veya öne doğru kayarak ilerlemesi sonucu, belimizden geçen ve bacaklarımıza giden sinirlere yapmış olduğu basınç ile oluşur. Bel fıtığı belirtilerini ise maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • İlk etapta belde bitmek bilmeyen ağrılar ve sancılar. Bu ağrı ve sancılar bir süre sonrasında hareket olanaklarımızı sınırlamaktadır. Ağrı ile sancılar giderek artmaktadır.
 • Bir veya iki bacağa birden vuran ani sancılar sonucu yürürken ve otururken hareketlerin bir kerede kısıtlanması ve karıncalanmalar gerçekleşir.  
 • Bel fığı belirtileri hiç bir önlem alınmamış ve ilerlemişse, idrar tutmama gibi belirtiler meydana gelir.
 • Bel fıtığı belirtileri, hastalık ilerlemiş ve önlem alınmamışsa cinsel iktidarsızlık meydana gelir.
 • Bel fıtığı belirtileri hastalıkları ilerlemiş insanlarda çok çabuk yorulma ve hatta belini doğrultamayarak genel olarak vücudunda hareket alanlarının kısıtlanması
gibi beilrtiler varsa, direk en yakın hastaneye başvurlmalı ve uzman bir beyin cerrahi tarafından tedavisi gerçekleşmelidir. Bel fıtığı hastalığı çok çabuk ve kolay bir şekilde teşhisi konulmaktadır. Yapılan bir MR, ultrason gibi, tenkitlerle hastalık belirlenebilir. Bu şekilde bel fıtığı teşhisi konulduktan sonra tedavisi tespit edilir. Bel fıtığı tedavisi genel olarak 3 farklı aşamalarda gerçekleşir. Hastalığın derecesine göre önlem ve tedavileri gerçekleşir.Bunlar ilk olarak ilaç tedavisi, diğeri fizik ve son olarak cerrahi müdahele ile tedavisi gerçekleşir. Bundan dolayı, uzman bir doktor kontrolünde teşhisin konulması ve tedavi sürecinin belirlenmesi önemlidir.

Bel Fıtığı Önlem Ve Tedavisi; bel fıtığı günümüzde en çok yakalanılan hastalıklar arasındadır. Bundan dolayı ülkemizin % 10 unda görülme gibi oranı vardır. Bel fıtığı hastalığı önlemlerini alarak hastalığın önünü kesebilirsiniz. Özellikle yukarıda belirttiğimiz gibi bel fıtığına olanak sağlayan iş kollarında çalışıyorsanız mutlaka önlem almalısınız. Bu önlemleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
Bel Fıtığı
 • Çalışma alanınız genel olarak oturarak masabaşı olarak çalıyorsanız bel fıtığı olma riskiniz yüksektir. Bundan dolayı gün içinde çalışırken imkan buldukça kalkarak dolaşmaya çalışın. Bu  yürüyüşü her yarım saatte bir yerinizden kalkarak mesafe hiç önemli değil ufak bir yürüyüş yaparak geri oturabilirsiniz.
 • Bel fıtığı hastalığı diğer bir oluşumu soğuk ortamlarda bulunan insanlarda gerçekleşme riski yüksektir. Bundan dolayı, çalışma ortamınız veya yaşam alanınız soğuk ise, kesinlikle bel kısımını korumalısınız. Beliniz özellikle arka kısımda bacak ile bel arasını sıcak tutmaya çalışın. 
 • Bel fıtığı bir]]> Şifalı Bitkiler Bel Fıtığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/sifali-bitkiler-bel-fitigi.html Thu, 06 Dec 2018 12:17:58 +0000 Şifalı Bitkiler Bel Fıtığı, Kişiler bel fıtığının şiddetli ağrılarına katlanamazlar. Özellikle ilerleyen bel fıtığı rahatsızlıkların da kişiler ağrılardan dolayı günlük işlerini dahi aksatmaktadır.  Bel fıtı Şifalı Bitkiler Bel Fıtığı, Kişiler bel fıtığının şiddetli ağrılarına katlanamazlar. Özellikle ilerleyen bel fıtığı rahatsızlıkların da kişiler ağrılardan dolayı günlük işlerini dahi aksatmaktadır.  Bel fıtığı için birçok şifalı bitkiler be  bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bazı bitkiler doğrudan kullanılabildiği gibi bazılarına karışım haline getirilerek kullanılır. Bitkisel yöntemler özellikle ilaç kullanmak istemeyen ve ilaçların yan etkisinden kurtulmak isteyen kişiler tercih etmektedir. Ayrıca şifalı bitkiler tedavi sonucu çözüm vermeyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir.  Bel fıtığı hastaları bitkisel çözümler ile birlikte beslenme şekillerine de dikkat etmelidir. Özellikle sebze, meyve ve vücut onarımını ve vücut direncini artırmak için tahıl tüketmelidir. 
  Bel fıtığı için kullanılan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Bu şifalı bitkileri şu şekilde sıralayabiliriz; 

  Aksöğüt: Aksöğüt bitkisi bel fıtığı için kullanılan bitkilerden en etkili olanıdır. Aksöğüt bitkisinin içinde salisin maddesi bulunmaktadır. Salisin maddesi bel ağrısını dindirmekte ve sakinleştirir. Salisin maddesinin yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. 

  Çarkıfelek Bitkisi: Çarkıfelek bitkisi bel fıtığı sonucunda oluşan spazm ve kalça kısmın da hissedilen ağrıya iyi gelmektedir. Ve bu ağrıyı azaltmaktadır. 

  Kurbağa Otu, Biberiye: Bu bitkiler de bel fıtığının neden olduğu ve sinirler de ortaya çıkan ağrıları hafifletir. 

  Amberbaris: Bel fıtığı için doktorlar tarafından önerilen bu bitkinin meyvesi, gövdesi ve kökleri bel fıtığı ağrılarını hafifletmekte ve azaltmaktadır. 

  Bel fıtığı için şifalı  bitkiler ile yapılan bazı karışımlar da bulunmaktadır. Bu karışımları şu şekilde sıralayabiliriz; 

  Şifalı Bitkiler Bel Fıtığı

  Ortala bir bardak suyun içine bir tutam kozalak koyarak kaynatın Kaynattıktan sonra yaklaşık 10 dakika dinlendirdikten sonra şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Bel fıtığı için kullanılan bir diğer şifalı bitki karışımı ise; bir su bardağı kaynamış suyunun içine 6-7 gram anason ekleyerek demlendirin. Demlendikten sonra bel fıtığı için tüketebilirsiniz. Ağrılarına iyi gelecektir. 

  Bir diğer şifalı bitki karışımı ise; Bir bardak suyun içine defne yaprağı koyarak 8-10 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra bir süre demlendirin. Demlendirme işleminden sonra içebilirsiniz. 

  Şifalı bitkiler bel fıtığına iyi gelmektedir. Bel ağrısının yarattığı ağrıları hafifletmekte ve uygulanan tedavi sürecine destek olmaktadır. 

  ]]>
  Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-bitkisel-tedavi.html Thu, 06 Dec 2018 22:14:10 +0000 Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi, Bel fıtığı, genellikle bel kaslarının yada omurgadaki bağların zorlanmasından dolayı oluşan kas ve iskelet sistemine bağlı yada omurilikten çıkan sinir köklerinin bası oluşturması, sıkışmas Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi, Bel fıtığı, genellikle bel kaslarının yada omurgadaki bağların zorlanmasından dolayı oluşan kas ve iskelet sistemine bağlı yada omurilikten çıkan sinir köklerinin bası oluşturması, sıkışmasına bağlı olarak meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar nadir olarak abse, enfeksiyon, artrit, primer veya metastatik tümörler gibi ciddi sebeplerden dolayı oluşum gösterebilir. Bel fitigi çok sık olarak kas ve bağların tutulmasıyla buna bağlı olarak oluşan mekanik bel ağrısı dediğimiz ağrılarla birlikte meydana gelir. Hastaların sadece yüzde biri sinir kökü tutulmasına bağlı olan bel ağrıları yani bel fıtığı rahatsızlığı görülmektedir. Bel ağrısı çoğu ülkede iş günü kaybında ikinci sırayı alır ve üretimin yok olmasını etkileyen bir faktör olarak kabul görülür. Bütün dünya nüfusunun % 80'inde hayatın herhangi bir döneminde meydana gelmektedir. Bel fıtığı yetişkin kişilerin çoğunda ve akut ağrı atağı altı haftada tedaviden bağımsız bir şekilde düzeltilir. Buna rağmen bel ağrısı devam eden, artma ve azalmalar gösteren bir belirti olmaktadır. Kronik bel ağrısı tüm vakaların küçük bir kisminda görülmektedir.

  Bel fıtığı bitkisel tedavi,  bel fıtığı ağrıları için hastanın istirahat etmesi, fizik tedavi yöntemlerine başvurması ve ağrı kesici ilaçları kullanmasının yanı sıra, bitkisel çözüm yollarına başvurulabilir. Bel fıtığı omurlar arasında bulunan damarların dışarı fırlayarak, omurilik ve sinir köklerine baskı yapması sonucunda hastada ağrı meydana getirir. Bu ağrıların giderilmesinde kullanılan bazı bitkiler tropikal olarak kullanılır, bazı bitkilerde oral yolla alınır. Bunlar ağrıların dindirilmesinde faydalı olmaktadır. 

  Bel fıtığı bitkisel tedavisinde kullanılan bitkiler:
  • Ak söğüt bitkisi: Bu bitkinin gövdesi bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrıları dindirmekte oldukça etkilidir. Bu bitkinin içerisimde bulunan salisin maddesinin sahip olduğu yatıştırıcı ve büzücü özellik ağrıların neden olduğu huzursuzluğu yok eder.
  • Çarkıfelek bitkisi: Bu bitki bel fıtığından kaynaklanan spazm ve batma hissinin yok edilmesinde etkili olmaktadır.
  • Biberiye bitkisi: Bu bitkilerde bel fıtığından kaynaklanan sinir ağrılarının giderilmesinde etki sağlamaktadır.
  • Amberbaris bitkisi: Bu bitkinin gövdesi, kökleri ve meyveleri uzmanlar tarafından bel fıtığı kaynaklı olan ağrıların azaltılmasında uygun olarak kullanımı sağlanır.

  Bel Fıtığı Bitkisel TedaviBel fıtığı bitkisel tedavi aşamasında, zerdeçal bitkisi, öküz gözü bitkisi, keçi sakalı bitkisi, hint yer elması bitkisi, kava bitkisi gibi bitkilerde ağrı kesici etkilere sahip olduğundan dolayı ağrıların dindirilesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu esnada vücudun beslenmeyle desteklenmesi, iyileşme sürecinde önemli fayda sağlayacaktır. Sebze ve meyvelerin zengin içerikli olduğu, yağlı balıkların tüketimi yapıldığı, kuru yemişleri, tam tahıllı olan gıdaları barındıran diyet programı hastalar için faydalı olacaktır. Bu önlemlerin alınmasında vücudun enflamasyonu düzeltmek için bel fıtığı ile savaşmasına destek olacaktır ve bedenin kendini onarmasına  ortam oluşturacaktır.

  ]]>
  Bel Ve Boyun Fıtığı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-ve-boyun-fitigi.html Thu, 06 Dec 2018 23:19:29 +0000 Bel ve boyun fıtığı, hastalarında kullanılan, DRX9000C cihazı ameliyat olması önerilmekte olan veya ameliyat olup iyileşememiş olan hastalarda, başarı oranı çok fazla olan ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak bi Bel ve boyun fıtığı, hastalarında kullanılan, DRX9000C cihazı ameliyat olması önerilmekte olan veya ameliyat olup iyileşememiş olan hastalarda, başarı oranı çok fazla olan ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Boynumuzda 7 tane belimizde ise 5 tane omurga kemiği bulunur. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak parçalar vardır. Diskler omurganın hareketliliğine önemli derecede katkı sağlar. Bu parçalar omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olmaktadır. Boyun ve bel fıtıkları adeta bir amortisör gibi göreine devam eder ve bu disklerin bozulması, taşması sonucunda ortaya çıkan hastalıklar kendini gösterir. Bel ve boyun fıtığı oluşumunda ağrı ve hareket azlığı bel ve boyun fıtığının başlıca belirtisi olacaktır. Ağrının kaynağı taşan diskin başta omurilik ve sinir kökleri olmak üzere komşu olan dokulara yaptığı baskı olmaktadır. Bu baskı nedeniyle kan akımı bozulan dokularda meydana gelen bazı kimyasal maddeler ağrıya sebep olur. Oluşan ağrı da refleks olarak kas spazmını tetikler hareket kısıtlılığına sebep olur. Sinir köklerinin etkilendiği baskı sebebiyle oluşan ağrılar kol veya bacağa yayılır gibi uyuşma hissi ve yanma hissi gibi belirtiler oluşturur. Eğer sinirlere ve omuriliğe olan baskı şiddetliyse kas güçsüzlüğü, idrar ve gaita bozuklukları da bulgulara eşlik edecektir.

  Bel ve Boyun Fıtığı Nedenleri

  Bel boyun fıtığı en önemli nedeni mekanik oluşumlar olmaktadır. Omurgaların uygunsuz bir şekilde kullanımından sonra oluşan bu etkiler disk adı verilen kıkırdakların bozulup zarar görmesine neden olacaktır. Teknolojinin ilerleme göstermesi sonucunda gelişen hareket siz yaşam, uzun süre oturarak çalışma, omurgayı uygunsuz bir şekilde uzun müddet duracak pozisyonlar buna örnek olarak aşırı olarak bilgisayar kullanımı, sürekli olarak televizyon izleme, sanayi üretiminde çalışma gibi uygunsuz ağırlık taşıma en sıklıkla görülen hastalık sebepleri olmaktadır. Mekanik etkenlerin yanı sıra yaşlanma nedeniyle meydana gelen disklerin zarar görmesi, genetik olacak şekilde kıkırdaklarda bozukluk oluşması ve travmalar diğer fıtık nedenler arasında sayılabilir.

  Bel Ve Boyun Fıtığı

  Bel ve Boyun Fıtığı Teşhisi

  Bel ve boyun fıtığı teşhisinde en önemli unsur doktor muayenesidir. Başta MRG olmaz üzere bütün görüntüleme sistemleri ancak tanıyı doğrulamak amacıyla veya ayırıcı tanı amacıyla kullanılmalıdır. Sadece görüntüleme sistemlerini uygulayarak fıtık tanısı demek doğru olmaz. Ancak ne yazık ki günümüzde pek çok hasta bu nedenle yanlış olarak fıtık tanısı almaktadır.

  Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

  Bel ve boyun fıtığı büyük bir çoğunluğu cerrahi girişim olmaksızın tedavi edilebilir. Çok fazla olmayan özellikle felç bulguları olan hastada ise cerrahi operasyonlar tedavide yer almaktadır. Cerrahi yöntem olmayan tedavi yöntemleri içerisinde ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları yani sıcak uygulamalar, elektrik voltaj akımı, ultrasound uygulaması, lazer ışınları, lokal enjeksiyonlar, manipülasyon uygulamaları, egzersiz fizyoterapisi en gazla kullanılan tedavi seçenekleridir. Yukarıda belirtilen klasik tedavi yöntemlerinin yanı sıra son yıllarda fıtık hasta olan kişilerin tedavisinde daha başarılı sonuç oluşturan yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri ülkemizde ilk olarak belirli bir hastanede uygulanmaya başlanan bir yöntemdir. Dikey traksiyon cihazları hasta olan kişye kolay bir şekilde uygulanmaktadır ve hastanın fıtıklaşan disk bölgesine doğal olarak çekme uygulayarak hastalığı tedavi oluşturur. Bel ve boyun fıtığı tedavisinde uygulanmakta olan diğer bir yöntemse bilgisayar desteği sağlayan dekompresyon cihazları olmaktadır. Bu cihaz üstün teknoloji ürünü olup fıtıklaşan diske direk olarak etki sağlayıp baskıyı ortadan]]> İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Kürü https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-bel-fitigi-kuru.html Fri, 07 Dec 2018 16:20:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtık Kürü, Bel ağrıları genellikle fıtık teşhisi  ile  sonuçlanır.Bel ağrısı her beş kişiden dördünde görülen, oldukça sık görülen bir semptomdur. Bel ağrısı 35-60 yaş arasında sıkça İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtık Kürü, Bel ağrıları genellikle fıtık teşhisi  ile  sonuçlanır.Bel ağrısı her beş kişiden dördünde görülen, oldukça sık görülen bir semptomdur. Bel ağrısı 35-60 yaş arasında sıkça görüldüğü gibi, her yaşta da görülebilir. İnsan beli, birbiri ile sıkı ilişki gösteren kemikler, eklemler, kaslar, sinirler ve bağlardan oluşuyor. Boyunda 7, belde 5, sırtta 12 tane omur kemiği vardır. Omurganın ana yapısını, her biri omur olarak adlandırılan 24 ayrı kemik ve kuyruk sokumundan oluşur. Bel fıtığı teşhisi konulmuş hastalara öncelikle, ilaç tedavisi uygulanır, eğer tedaviye cevap verilmezse fizik tedaviye başlanır. Eğer ağrılarınız bu tedavilerden fayda görmezse cerrahi operasyon gerektirir. Hiç bir hasta ameliyat  olmak istemez, bu yüzden bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu  bizler için geliştirdiği bel fıtığı, bitkisel kürlerini bizlerle paylaşıyor. Bel fıtığı için çeşitli kürler vardır. Bunlardan bir kaçını Prof. Dr. ibrahim Saraçoğlu şöyle tarif ediyor.


  İbrahim Saraçoğlu  fıtık kürü tarifi; 1 bardak su içerisine 4-5 gram taze kozalak atılır ve 10 dk. boyunca kaynatılır. Bu karışım günde 1 bardak tatlandırılarak içilir.
  Fıtık için şifalı bitkilerden diğeri ise defne yaprağıdır. 
  Defne yapraklı bel fıtığı kürü; 10 gram defne yaprağı 3-5 dakika kaynatılır ve demlenmesi için bir süre eklenir, bu karışım günde 2-3 bardak tüketilir.
  Rezene kürü; Bir bardak sıcak suyun içerisine 5 gram rezene tohumu atılır, 3 dakika demlendikten sonra günde 2-3 bardak tüketilebilir.
  İbrahim Saraçoğlu  Bel fıtığı tedavisi için faklı bitkisel önerilerde bulunuyor, fakat en çok tavsiye ettiği kür aşağıda belirteceğim tariftir. Kullanan bir çok hastadan olumlu sonuçlar alınmıştır.

  İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Kürü
  İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı kürü; 1 bardak klorsuz suyun içerisine, 2-3 Kırkkilitotu koyup kaynamaya bırakın. 5-6 dakika kaynatın, ılık olmasını bekleyin, ılıkken lapasını bel bölgesine sürün. Bu uygulamayı 2-4 hafta arasında uygulayın. Lapa dan kalan su günde 1-2 bardak içilebilir, banyodan sonra bu su bel bölgesine son durulama suyu olarak da dökülüp vücudun emmesi sağlanır.
  ]]>
  Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/ameliyatsiz-bel-fitigi-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 11:53:22 +0000 Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi, son zamanlarda bazı hastalara başarıyla uygulanmaktadır. Tıbbın gelişmesiyle birlikte bu konuda yeni tedaviler ortaya çıkmaktadır. Ancak bel fıtığının bu şekilde tedavi edilmes Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi, son zamanlarda bazı hastalara başarıyla uygulanmaktadır. Tıbbın gelişmesiyle birlikte bu konuda yeni tedaviler ortaya çıkmaktadır. Ancak bel fıtığının bu şekilde tedavi edilmesi için, hastalığın ilerlememesi gerekir. Yani omurilik kanalına çıkan kıkırdak doku fazla büyük olmamalı, hastalarda güç kaybının, idrar sorununun oluşmaması halinde ameliyatsız tedavi seçenekleri kullanılabilir. Bu hastalık hastalarda bel ve bacak ağrısına yol açabilir. Sinirlere baskı olduğunda ya da diskteki jöle kıvamındaki maddenin salgıladığı kimyasallar ağrıya neden olabilir. Bu durumda hastalara ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler verilmeli, yeterli olmadığında açık cerrahi girişimde bulunulmalıdır. Eğer hastalarda bu şekilde ağrı olmuyorsa, ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapılabilir.

  Bel fıtığı hastalarında kıkırdak omurilik kanalına çıktığı zaman, kişinin kendi yapısına göre vücut bunu yaklaşık 100 günde eritebilir. Özellikle bağışıklık sistemi güçlü olanlarda alınan sonuç daha başarılıdır. Kıkırdak normalde omurilik kanalında olur. Bu şekilde dışarıya çıktığı zaman, bağışıklık sistemi kıkırdağı vücuda yabancı gibi algılayarak, bunu ortadan kaldırmak amacıyla savaş açar. Bir anlamda bağışıklık sistemi kıkırdağı yok etmek için harekete geçer. Bu gelişmenin kontrolü beyin cerrahı tarafından izlenmelidir. Omurilikten çıkan kıkırdağın büyüklüğü, verdiği hasarın derecesi, hastalarda gösterdiği ağrı gibi belirtiler değerlendirilmelidir. Bazı hastalarda risk almama adına hastanın ameliyat edilmesine karar verilebilir. Ancak uygun hastalarda başarılı bir takip programıyla bu süreç geçirilerek, vücudun kendini onarması beklenerek ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapılabilir. Bunun dışında bel fıtığı tedavisinde başka yöntemlerde uygulanmaktadır.

  Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

  Ameliyatsız bel fıtığı tedavileri

  Bel fıtığı hastalarında sinirdeki mekanik baskı, inflamasyon etkileri ağrıya neden olmaktadır. Bunun ortadan kaldırılması amacıyla minimal invaziv girişimlerle tedavi seçeneği tercih edilebilir. Bunun için kullanılabilecek nükleotomi, lazer tedavisi, nükleoplasti, IDET gibi bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavilerle sinirlerin üzerindeki mekanik baskı azaltılarak, hastaların rahatlatılması sağlanır. Tedavilerle % 70-90 oranında başarı sağlanabilir. Enjeksiyon tedavisinde sinir çevresine verilen kortizonla, inflamasyonla ortaya çıkan ağrılar dindirilmeye çalışılır. Bu sayede bel fıtığı tedavisinde % 75-85 oranında başarı sağlanabilir. Bunlar dışında tedavide başarıyla uygulanan bazı yöntemlerde bulunmaktadır. Tedavilerin içinde en başarılı olanı ozon tedavisidir.

  Ozon tedavisi ve bel fıtığı

  Ozon gazı % 99 oranında oksijenden elde edilir. Günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde ozon kullanılmaktadır. Bunun yanında bel ve boyun fıtığında özellikle sinirlerdeki mekanik baskının azaltılmasında, inflamasyonun giderilmesinde etkin şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Anestezi verilmesine gerek kalmadan uygulanan ozon tedavisinde bel fıtığının iyileşme oranı % 65-90 seviyesindedir.

  Omurların arasındaki disklerde oluşan hasarla birlikte fıtık rahatsızlığı oluşur. Diske ozon verildiğinde, proteoglikan adındaki yapılarda parçalanma oluşacağından, su tutamaz duruma gelirler. Bu serbest oksijen radikallerinin oluşmasına mani gelir. Disk mekanik olarak büzüşür ve bulunduğu yerde mumyalanır. Bu şekilde şişkinlik ve ağrı oluşumuna engel olunur. Disk bulunduğu yerde küçüldüğü için, sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar, sinirler serbest kalmış olur. Ozon tedavisindeki ilk iyileşme etkisi budur.

  Ozon bunun yanında inflamasyonu ortadan kaldırır. Çünkü etkili bir anti inflamasyon etkisine sahiptir. Sitokinlerin artmasına, protoglandinlerin baskılamaya ve endojen morfin salınımına yol açar. Bu sayede kan damarlarından diskin olduğu bölgeye aktif oksijen ulaşır. Böylece sinir kökleri rahatlar]]> Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 06:08:48 +0000 Bel fıtığı ameliyatı kesinlikle risk oluşturmaz diye bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu ameliyatta her cerrahi işlemin bir riski olmaktadır. Kalçadan iğne yaptırmak bile riskli taşıyan, tırnak çektirmek veya bademcik Bel fıtığı ameliyatı kesinlikle risk oluşturmaz diye bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu ameliyatta her cerrahi işlemin bir riski olmaktadır. Kalçadan iğne yaptırmak bile riskli taşıyan, tırnak çektirmek veya bademcik ameliyatı olmak bile risk faktörü oluşturabilir. Caddede karşıdan karşıya geçmenin, uçakla İstanbul’dan Ankaraya gitmenin bile riskleri birazda olsa riski vardır. Eczaneden satın aldığımız her ilacın içerisinde bulunan prospektüs adını verdiğimiz küçük yazılarla dolu kağıtta en masum ilacın bile ne tür yan etkilerinin olabileceği, riskleri açıkça belirtilir. Tıpta risksiz hiçbir teşhis yöntemi ve tedavi yöntemi neredeyse yok denecek kadar azdır. Önemli olan riskin ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne ölçüde olduğunu doğru şekilde belirlemek, bunların yanında gerekli önlemleri almak ve hastayı doğru biçimde bilgilendirmek gerekir. 

Genel anlam olarak bel fıtığı ameliyatı, tıp dilinde söylenecek olursa eğer diskektomi adıyla belirtilir. Bu operasyon bacağa uzanan siyatik sinirlerin köküne omurgadan çıktığı noktada baskı yapar ve ağrıya neden olan yıpranmış, fıtıklaşmış disk eklemi parçasını çıkartmak, sıkışmış olan sinir kökünü rahatlatıcı etki sağlamaktadır amacını taşımaktadır. Ameliyat oluşan baskıyı gidermek amacıyla, tıp dilinde söylemek gerekirse eğer dekompresyon operasyon olarak bilinir. Siyatik bel fıtığı ağrısı ve omurga kanalı darlığı, tıp dilinde spinal stenoz olarak adlandırılır. Bu ameliyat için yapılan omurga ameliyatı bel ağrılarından daha çok, bacak ağrısını oluşturmayı hedefler fakat bel bölgesinden başka eklemlerde sorun yoksa eğer hem bacak, bel ağrısında düzelme sağlar.

Bel fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi, bel bölgesi ve daha alt kısmın uyuşturulması olan spinal anestezi veya epidural anestezi yöntemleriyle de yapılmaktadır. Bel fıtığı ameliyatından birkaç saat sonra hastalar ayağa kalabilir ve yürüyebilir, tuvalete gider, oturabilirler, merdiven inip çıkarlar ve evlerine rahatlıkla gidebilirler. Gerekli görülürse eğer hasta olan kişu ameliyattan hemen sonra bir gece hastanede durabilir. Masa başı çalışan kişiler birkaç gün sonra taburcu olur, ağır iş yapan kişilerse bir hafta sonra işlerine başlar. Hastanın genel durumuyla ve anestezi yöntemiyle ilgili riskler bir tarafa bırakıldığı vakit, bel fıtığı ameliyatıyla ilgili olası risk ve komplikasyonları şu şekilde sıralayabiliriz.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı gerçekleşmesinden hemen sonra ağrıları yok olan hastaların bir kısmı bacaklarında hafifce devam eden uyuşmaları belirtirler. Uyuşukluk ve güçsüzlük belirtileri ameliyattan sonra belli bir süre devam edecektir. Bazı hastalar ameliyat gerçekleşmeden önce ayaklarında oluşan güç kayıpları, felçler belirtileriyle doktora başvururlar. Bu durumda ameliyat ne kadar erken yapılırsa, sinir kökü üzerindeki baskı ne kadar erken yok edilirse bacaktaki güçsüzlüğün düzelme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. 

]]>
Bel Fıtığı Egzersizleri https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-egzersizleri.html Sun, 09 Dec 2018 06:28:59 +0000 Bel fıtığı egzersizleri günümüzde birçok kişinin işine lazım olan bilgilerdendir. Bu durumun en büyük nedeni tabi ki gün geçtikçe farklı nedenlerden dolayı bel fıtığının artmasıdır. Bel fıtığı hastalığını Bel fıtığı egzersizleri günümüzde birçok kişinin işine lazım olan bilgilerdendir. Bu durumun en büyük nedeni tabi ki gün geçtikçe farklı nedenlerden dolayı bel fıtığının artmasıdır. Bel fıtığı hastalığının hızlı bir şekilde artması ise bel fıtığı egzersizlerini gerektirmiştir. Bel fıtığı egzersizleri yapılışı son derece basit olan ve genç yaşlı herkesin yapabileceği egzersizlerdir. Bu egzersizleri yaparken dikkat edecek olan iki risk grubu bulunmaktadır. Bu risk grubundan bir tanesi tabi ki hamile olanlardır. Hamile olan insanlar, bebeğin sağlığı için çok daha yavaş ve çok daha dikkatli bir şekilde bel fıtığı egzersizlerini yapmalıdır. Hatta egzersizlere başlaman önce mutlaka doktoruna bu durum hakkında bilgi vermelidir. Aksi durumlarda bel fıtığından çok daha büyük tehlikeler meydana gelebilmektedir.  Diğer bir risk grubu ise tabi ki yaşlılardır. Yaşlı insanlar bu egzersizleri yapmadan önce diğer hastalıklarını kesinlikle dikkate almalıdırlar. Çünkü bel fıtığı egzersizleri arasında bu kişileri son derece zorlayacak hareketler olabilmektedir. Bu hareketler ise tabi ki kişilerde diğer hastalıklar var ise sorunlara yol açabilir. Bu yüzden yaşlı insanlar da bu hareketleri yaparken son derece dikkat etmelidirler.

Bel Fıtığı Egzersizleri
 • Bel fıtığı tedavisi için ya da ağrıların azaltılması için egzersizlerden bir tanesi tabi ki bacak egzersizidir. Bu egzersizi yapmak için sert  ve düz bir zemine ihtiyacınız vardır. Bel fıtığı egzersizleri yapabilmek için uygun ortam koşulları sağlandığında ilk olarak bu zemine sırt üstü uzanın ve daha sonra ellerinizi yanınıza doğru kapatın. Bu sırada başınız düz  ve yerde olmalıdır. Bu pozisyona geldikten sonra bacaklarınızdan bir tanesini, hiç kırmadan düz bir şekilde kırk beş derece olacak kadar kaldırın ve indirin. Bu işlemi her iki bacak için tekrarlayın. Yaklaşık beşer adet uygulamanız yeterli olacaktır. Ama isteğinize göre arttırabilirsiniz. 
 • Diğer hareket ise  yarım mekik hareketidir. Bu harekette de yine düz ve sert bir zemine ihtiyacınız olacaktır. Yine uygun ortam koşulları sağlandığında düz zenine sırt üstü yatın ve  bacaklarınızı ters V şeklinde olacak şekilde kırın.  Daha sonra ellerinizi dizlerinizin yanına koyun ve başınızı yere düz bir şekilde koyun. Bu şekilde pozisyon aldıktan sonra başınızı belinizin orta kısmından kaldırarak mekik şeklinde bu işlemi  tekrarlayın. Bu harekette bel fıtığının etkilerini azaltmak için yeterli olacaktır. 
 • Bir diğer hareketin adı ise düz bacak hareketidir. Bu hareket yine bel fıtığı egzersizlerinde yapılması gereken hareketler içerisindedir. Bu egzersizi yaparken düz ve sert zemin hazırlandıktan sonra yüz üstü bu zemine yatılır. Burun ve alın yere değecek şekilde baş konumlandırılır. Daha sonra ellerinizi başınızın yanına koyun ve arka bacağınızı kırmadan kaldırabildiğiniz kadar geriye doğru kaldırın. Bu işlemi yine her iki bacağınız için tekrarlamanız gerekmektedir. 
 • Bel fıtığı egzersizleri arasındaki egzersizlerden biri ise yine bir üst maddemizde geçerli olan harekete benzer pozisyonda yapılmaktadır. Yine aynı hareketi aldıktan sonra ters mekik yapar gibi ayaklar yerde olacak şekilde başımızı ve belimizi kaldırabildiğimiz kadar kaldırarak tekrar indirelim. İşte bu hareketi de bol bol tekrar edelim. 
 • Bel fıtığı egzersizlerinden bir hareket ise karın hareketidir. Yine düz bir zemine sırt üstü yattıktan sonra ayaklarınızı kalçanıza yaklaştıracak şekilde dizinizi kırın ve  ellerinizi düz bir şekilde yanınıza alın. Daha sonra karnınızı ve kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve tekrar indirin.
 • Bel fıtığı egzersizleri arasında son egzersiz ise yine en önemli egzersizlerden biridir. Bu egzersizde ise tüm egzersizlerde olduğu gibi düz ve sert bir zemin şarttır. Bu koşullarda zemine uzandıktan sonra dizlerinizden tutun ve dizleriniz karnınıza doğru çekin. Bu sırada kafa ve boyun yerde düz bir şekilde olmalıdır. 
İşte]]> Bel Fıtığı İbrahim Saraçoğlu https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ibrahim-saracoglu.html Mon, 10 Dec 2018 01:04:37 +0000 Bel Fıtığı İbrahim Saraçoğlu, Prof.. Dr. ibrahim Saraçoğlu, uzun yıllardır yapmış olduğu araştırma ve deneyimlerle hazırlamış olduğu kür ve destekleyici bitkiler sayesinde  bizlere bitkilerin şifa veren önemli özell Bel Fıtığı İbrahim Saraçoğlu, Prof.. Dr. ibrahim Saraçoğlu, uzun yıllardır yapmış olduğu araştırma ve deneyimlerle hazırlamış olduğu kür ve destekleyici bitkiler sayesinde  bizlere bitkilerin şifa veren önemli özelliklerini anlatıyor. İbrahim Saraçoğlu araştırmalarıyla dünyada ses getirmiş profesörler arasındadır.Bizle evlerimizde kulaktan duyma bilgilerle bir soğanla bile mucizeler yaratırken, araştırma yaparak hayatının uzun süresini kendini bitkilerin faydalarını öğrenmek için adamış bir insan olan İbrahim Saraçoğlu bizlere çoğu hastalıklarla ilgili bilgiler vermektedir. Halk arasında çok yaygın olan bel fıtığı, 5 insandan 3 kişide ortaya çıkan yaygın hastalıklar arasındadır.

Bel Fıtığı İbrahim Saraçoğlu

Bel fıtığı tedavisine doktor teşhisi ile tanı konulduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Destekleyici olarak şifalı bilinen bitkilerden de destek alınır. İşte tamda burada devreye Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bilgileri devreye giriyor. İbrahim Saraçoğlu, bel fıtığı için bir kaç bitkisel tedavi yöntemlerini açıklamıştır. İbrahim Saraçoğlu; Anason, defne yaprağı, rezene, kozalak, kırkkilitotu, bel fıtığı tedavisinde kullanılacak şifalı bitkiler olarak adlandırdı. Bu bitkilerden kürler hazırladı, ve bunları bizlerle paylaşıyor; anason 3 dk. sıcak suda demlenerek günde 2 bardak tüketilmeli, defne yaprağı ve rezene de aynı yöntemle demlenerek tüketilir. Kozalak 5 dakika tencerede kaynatılır  ve tatlandırılarak günde 2-3 bardak tüketilir. Kırkkilitotu biraz daha tercih edilen alternatif  destekleyici kür olarak kullanılır. Kırkkilitotu, haşlanarak lapa haline getirilir, suyu banyoda bele duş halinde uygulanabileceği gibi çay olarak da tüketilir. Kırkkilitotu lapası da, el bölgesine lapa halinde sürülür   bez ile sarılır bir süre beklenir. İbrahim Saraçoğlu bel fıtığıyla ilgili yaptığı açıklamalarda kesinlikle öncelik doktor tedavisi diye belirtmiştir. Günümüzde uzmanlarda alternatif tıp yolundan faydalanma yöntemine sıcak bakıyorlar.

]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi.html Mon, 10 Dec 2018 08:19:25 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası, Günümüzde birçok insan bel fıtığı problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda birçok insan yaptığı egzersizlerle bu durumu ortadan kaldırırken birçok insanda bu durumu her ne Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası, Günümüzde birçok insan bel fıtığı problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda birçok insan yaptığı egzersizlerle bu durumu ortadan kaldırırken birçok insanda bu durumu her ne yapsa da ortadan kaldıramaz. İşte bu insanlar son çare olarak kendisini cerrahi operasyonlara bırakmaktadır. Yapılacak olan ameliyatlar aslında biraz risklidir. Bu ameliyatlar her ne kadar riskli olsa da gün geçtikçe gelişen tıbbi teknoloji sayesinde bu riskler ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle bel fıtığı ameliyatı sonrası da ameliyatın izleri daha küçük olacağından dolayı insanlar eskiye göre ok daha rahat davranmaktadır. Bu ameliyatlar eskiden çok daha yoğun geçtiği için insanlarda bu ameliyatın belirtileri çokça artmıştır. Bu nedene insanlar ameliyatın etkilerinden dolayı daha çok etkilenerek daha çok ağrı hissetmekteydiler. 
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası
 • Ameliyat sonrası hastalar genellikle herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Fakat her ne şekilde olursa olsun herhangi bir kanama ya da farklı bir durum ihtimaline karşı bu insanlar ameliyat günü hastanede tutulmaktadır. Bu durum sadece bel fıtığı ameliyatı sonrası değil, birçok ameliyattan sonra yapılan durumlardandır. 
 • Ameliyat sonrasında herkesin çok merak ettiği bir soru vardır ki bu soru ameliyat sonrasında hemen oturabilir miyim Ameliyat olan kişinin ameliyattan sonra yatması tavsiye edilir. Ama kişi evine araç içerisinde oturarak gidebilir. Bu durumda sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmaz. 
 • Bu ameliyattan sonra merdiven çıkar ya da inerken son derece dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü basamakları çıkarken bacaklar kadar bel de bu durumdan etkilendiği için bu işlemi yavaş yavaş ve birer birer yapmanız yeterli olacaktır. Bu durum ilk bir ay için geçerlidir. Daha sonrasında buralarda da rahat davranabilirsiniz.
 • Bu operasyonlardan sonra  artık oturarak yemek yiyebilirsiniz. Fakat mutlaka oturmanız için gerekli desteği alarak bazı medikal ürünleri kullanabilirsiniz. Bu durum sizler için faydalı olacaktır.
 • Yatacak yer konusuna gelecek olursak, bel fıtığı ameliyatı sonrası yapacağınız zemin ortopedik yataklar olmalıdır. Bunun yanında yatılan yerin düz ve sert olmasına özel göstermelisiniz. Çünkü insan beli, yapısı nedeni ile sert zemini sever. 
 • Bel fıtığı ameliyatlarından sonra insanlar kesinlikle en az bir ay çalışmamalıdır. Bu durum resmi olarak 30 gün belirlenmiştir. Bu nedenle bir ay kadar bir süre raporlu olarak istirahat etmelisiniz. Aksi durumlarda ameliyat yerleriniz zarar görebilir. 
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrasında bol bol dinleneceğiniz için genellikle kişide kilo artışları meydana gelmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle kilo vermeye çalışın. Aksi halde anlamasanız bile bir anda kilo aldığınızın farkına varacaksınız. 
 • İnsanların en çok yaptığı hata ise bu ameliyat sonrasında yanlış egzersizlerdir. Ameliyattan sonra yapacağınız egzersizleri dikkatli bir şekilde doktorunuzdan öğrenin. bu egzersizler dışında diğer egzersizleri yapmanız ameliyat açısından son derece tehlikelidir. Sadece bel fıtığı için geliştirilmiş egzersizler sizin için yeterli olacaktır.
 • Masada oturan ameliyatlı kişi kesinlikle bel desteği ve oturma desteği kullanmalıdır. Aksı durumlarda ameliyat bölgelerinde ağrılar meydana gelecektir. 
]]> Bel Fıtığı Başlangıcı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-baslangici.html Mon, 10 Dec 2018 15:16:23 +0000 Bel fıtığı başlangıcı, yada belirtileri arasında bacak ve bel ağrıları en çok görülen şikayetlerdir. Ancak ağrıların sebebinin kati olarak bel fıtığı başalngıcı sebebiyle oluşup oluşmadığının anlaşıla Bel fıtığı başlangıcı, yada belirtileri arasında bacak ve bel ağrıları en çok görülen şikayetlerdir. Ancak ağrıların sebebinin kati olarak bel fıtığı başalngıcı sebebiyle oluşup oluşmadığının anlaşılabilmesi için MR yada röntgen'e çekilmesi gerekebilir. Çünkü şikayet edilen bel ağrısı aynı bölge çevresinde bulunan kas ve bağlardaki değişik bir sorun (kas zorlanması,kas sıkışması vs.) sebebiylede oluşabilir. Ağrılar: Bel fıtığı başlangıcı sebebi ile oluşan ağrılar çoğunlukla çok şiddetli olur ve kişiyi ilaç içmeye ( ağrı kesici) mecbur bırakır. Bu ağrılar birdenbire ortaya çıkar ve ani vücut irkilmeleri (Öksürük,Hapşırık) ile çoğalır. Bel fıtığı başlangıcı sebebi ile oluşan bu ağrılar düz ve sert bir zeminde uzanarak biraz da olsa azaltılabilir. Siyatik ağrılar: İnsanlar arasında siyatik olarak bilinen aslında sinir kökü ağrıları olan ağrılar, siyatik sinirinin yerinden kayan disk sebebi ile baskıya maruz kalması nedeniyle oluşur. Özellikle diskin katmanında iltihaplanma oluştuysa sinir kökünü tahriş etme olasılığı çok fazladır. Sinir kökünde oluşan ağrı şikayetleri sadece bel bölgesi ile kalmayıp kalça ve bacak bölgesinde de etkili şekilde hissedilebilir. Bunun sebebi ise,  büyük bir sinir olan ve minik sinirleri bünyesinde bulunduran siyatik sinirinin bel bölgesinden başlayarak, kalçanın en aşağılarına kadar hatta bacağın arka tarafına kadar ilerler. Her bacak için başka bir sinir kökü ( siyatik siniri ) bulunur. Bu yüzden yerinden kayan diskin hangi sinire baskı oluşturduğuna bağlı olarak o sinirin gittiği tek bacak  ağrıyabilir, uyuşabilir veya karıncalanma olabilir.

Bel Fıtığı Başlangıcı

Bel fıtığı başlangıcında oluşabilen ve sinir kökünü (siyatik) ilgilendiren diğer belirtiler: Bel fıtığının sebebi olan disk, sadece sinir köküne değil omurga etrafındaki öteki  sinirlerede baskı oluşturuyor olabilir. Şayet omurga etrafındaki öbür sinirler kayan diskten etkileniyorsa bu çevrede iğne batması hissi veren bir his oluşabilir, uyuşma ve karıncalanma hissedilebilir. Belirti göstermeyen bel fıtığı başlangıcı ağrıları: Bel fıtığı her zaman üst tarafta açıklanan ağrılara, şikayetlere neden olmaz. Araştırmalar, düzgün kontrollere giden bel çevresinde hiçbir şikayeti olmayan hastalarda da bel fıtığı başlangıcı belirtileri görüldüğünü ortaya koymaktadır. Ancak tabi bel fıtığının hiçbir şikayete yol açmadan oluşması çok görülen bir durum değildir ancak tabi doğal bir doktor kontrolü esnasında doktorunuz bel fıtığınız olduğunu söylerse şaşırmayın. Bu tip bel fıtığı başlangıcı durumlarında genellikle diskin çok az kaydığı ve sinirlere fazla basınç yapmadığı görülmüştür. Yani kısaca madde madde belirtileri söylemek gerekirse şöyle belirtebiliriz.

Kalçadan aşağıya bacağa yayılan uyuşma hissiyatı varsa 

Her iki bacakta uyuşma varsa ve bağırsak hareketlerinde düzensizlik varsa 

Sırt bölgenizde hareket oluşumunuzu engelleyen çok şiddetli bir ağrı varsa 

Baş tarafınızın bir bölümünde yüksek derecede ağrı şikayeti varsa

Karıncalanma ve uyuşma hissiyatı kol ve parmak uçlarında hissediliyorsa hemen bel fıtığı başlangıcı şikayeti ile  bir uzman doktora gidip gerekli muayenemizi olmamız gerekir. 

]]>
Bel Fıtığı Kaplıca https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/bel-fitigi-kaplica.html Tue, 11 Dec 2018 05:10:54 +0000 Bel Fıtığı Kaplıca, Bir çok hastalığa iyi gelen kaplıcalar,  fizik tedavi yöntemleriyle birleşince mucizeler yaratıyor. Kaplıcalar,  bel fıtığı tedavisi için uygun mu  sorusuna verilecek cevap, doktorlar tarafından da bel Bel Fıtığı Kaplıca, Bir çok hastalığa iyi gelen kaplıcalar,  fizik tedavi yöntemleriyle birleşince mucizeler yaratıyor. Kaplıcalar,  bel fıtığı tedavisi için uygun mu  sorusuna verilecek cevap, doktorlar tarafından da bel fıtığı tedavisi için, kaplıcaların tavsiye edilmesi olacaktır. Birçok uzman tarafından bel fıtığı tedavisi için kaplıcalar önerilmektedir. Eskiden bel çekme, şifacı gibi bilimsel olmayan  yapılan yöntemler, günümüzde de fizik  tedavi ile çok daha etkin bir hal almış ve daha rahat bir yaşam sürmemize uygun hale girmiştir. İşte bu sebepten kaplıcalar eskiye göre daha önemli  olmuştur. İstanbul, Kayseri, Hatay, Sivas gibi ülkemizde bir çok şehirde  modern ve uzmanlar tarafından tedavi takviyesi veren kaplıcalar bulunmaktadır. Bel fıtığı tedavisi, sadece kaplıca sularıyla faydalı değildir. Kaplıca suları ve fizik tedavi birleştiği zaman tedavinin rahatlatma süresi artmaktadır. 

Kaplıca sularının Şifası ile Fizik Tedavi Nasıl Birleşiyor

İnsanlar, kaplıcaları yüzyıllardır tedavi amacı için kullanmaktadır. Şuanda  hastanelerde bulunan termal havuzlarda, doktor denetimi ile tedavi için kullanılıyor. Kaplıca tedavisi görmeden, ilaç ve benzeri yöntemlerle hastanelerden ayrılan hastaların, ağrılarının geçmeme şikayetiyle geri döndükleri söylenmektedir. Fakat kaplıca tedavisinden sonra hastalarda rahatlama hissedilir derecededir. 

Bel Fıtığı Kaplıca
Kaplıca Tedavisi Bel Fıtığı Tedavisi İçin Çözüm mü

Tek başına kaplıca suları tedavi için yeterli değildir. Bel fıtığı tedavisinde, Decompression adı verilen bir cihazla bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisi etkin hale getiriliyor. Çok önemli bir tedavi şekli olan bu yöntem hastalar tarafından önemle tercih ediliyor. Decompression, omurga kemiklerini birbirinden ayırıp, omurgalar arasında diske taşan fıtığın geri gelmesini destekleyen bir cihaz. Bu tedavi 15 seans sonra hastanın iyileşmesini sağlayabiliyor. Fakat bel fıtığı ameliyatı olmuş hastalar bu tedavi yönteminden yararlanamıyor.
]]>
Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.belfitigitedavisi.gen.tr/kapali-bel-fitigi-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 17:59:02 +0000 Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı, Hızla artan bel fıtığı ameliyatlarına farklı yöntemler geliştirilmektedir. Fakat bu yöntemlerin ne derece kullanılacağı ve ne derece sağlıklı olduğu yapılan araştırmalardan sonra ort Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı, Hızla artan bel fıtığı ameliyatlarına farklı yöntemler geliştirilmektedir. Fakat bu yöntemlerin ne derece kullanılacağı ve ne derece sağlıklı olduğu yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıktığı için bu yöntemlerin birçoğu kullanılmadan kalmaktadır. Öyle ki bunlara rağmen bel fıtığı ameliyatlarının farklı yöntemleri günümüzde mevcuttur. Bu ameliyat yöntemlerinden biri ise tabi ki kapalı bel fıtığı ameliyatı denilebilir. Bu ameliyat aslında oldukça eskilerden beri kullanılmakta olan bir yöntemdir. fakat bu ameliyatın ülkemize gelmesi baya bir zaman almıştır. Bu nedenle kapalı bel fıtığı ameliyatının ülkemizde kullanımı ve yaygınlaşması zaman almış ve insanlar bu yöntemi daha yeni yeni öğrenmişlerdir.  Kapalı bel fıtığı ameliyatı son derece modern ve son derece sağlıklı bir şekilde insanlarda meydana gelen bel sorunlarından bel fıtığının tedavi edilmesi için kullanılan ve oldukça avantajlı yöntemlerden biridir. Bu yöntemin herhangi bir kısıtlaması yoktur. Yani kapalı bel fıtığı ameliyatını her yaştan insan, her cinsiyetten insan gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Bu ameliyat günümüzde dünya üzerinde birçok gelişmiş ülkede kullanılan ve çok olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir. Tabi ki her ameliyat gibi bu ameliyatta da  bazı riskler bulunabilmektedir. 

Kapalı bel fıtığı ameliyatında aslında en önemli şey bu ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın becerisidir. Öyle ki ameliyatın daha titiz geçmesi ve daha olumlu sonuçlar doğurması için ameliyatı yapacak olan cerrahın çok iyi seçilmesi gerekmektedir. Çünkü bilinir ki bel fıtığı ameliyatlarının hepsinde azda olsa felç riski bulunmaktadır. Bu felç riski ise direk olarak cerrahın yapacağı hatalar nedeni ile ortaya çıkmaktadır.  Bunun yanında ameliyatın yapılması için teknolojik aletler ve diğer teknik malzemelerin gerekmesinden dolayı kesinlikle bu donanımların tam olduğu bir hastane gerekmektedir.  Kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrasında hasta yaklaşık olarak iki saat kadar dinlendirildikten sonra bir süre yürütülür. Bu ameliyatta herhangi bir cerrahi kesik kalmayacağından dolayı kanama riski oldukça azdır. Fakat yine cerrahın yapacağı yanlışlıklar nedeni ile kişilerde iç kanama problemi görülebilmektedir. İşte bu nedenle hem cerrahın hemde ameliyatın gerçekleştirileceği hastane son derece iyi seçilmelidir. Aksi durumlarda bel fıtığından çok daha büyük problemler karşınıza çıkarak sizleri daha çok zor durumlara düşürecektir.  Ameliyat sonrasında hastalarda uygulanan ilaç tedavisinin yanında fiziksel tedavilerde bulunmaktadır. Daha çok egzersiz şeklinde olan bu tedaviler, aslında ilaç tedavileri kadar gereklidir. 

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı
Avantajları:
 • Kapalı bel fıtığı ameliyatı, diğer cerrahi bel fıtığı ameliyatlarına göre aslında çok daha avantajlıdır. Öyle ki bu ameliyat sırasında hasta üzerinde herhangi bir kesik uygulanmadığı için hastanın ameliyattan sonra da zor durumda kalması engellenmektedir. Bunun yanında böyle bir kesik olmaması hastada dikiş izi ya da buna benzer problemlerin görülme ihtimalini düşürmektedir. 
 • Ameliyat kapalı ameliyat olarak gerçekleştirildiği için ameliyatın iyileşme süreci oldukça kısadır. Bu durum özellikle iş hayatında aktif olan kişiler için oldukça önemlidir.  
 • Bu ameliyat sonrası kişide kas ve kemik dokusuna herhangi bir müdahale yapılmadığı için herhangi bir bel ağrısı problemi meydana gelmemektedir.  
 • Bu ameliyatlar hastanın isteğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılabileceği için narkoz adı verilen uyuşturucu maddeyi istemeyen kişilerde lokal anestezi uygulanır. 
]]>